Portret Bandery na parkanie ambasady RP w Kijowie

Nacjonaliści z mało znanej organizacji "Czarny Komitet" zawiesili w czwartek na parkanie ambasady RP w Kijowie portret przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery. Ogłosili, że protestują tak przeciwko antyukraińskim oświadczeniom polskich polityków.

"My, obywatele Ukrainy, jesteśmy oburzeni antyukraińskimi oświadczeniami najwyższych urzędników Polski. Chodzi o prezydenta Andrzeja Dudę i prezesa partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego, którzy w ultymatywnej formie żądają od Ukrainy, by wyparła się heroizacji Stepana Bandery i UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii)" - głosi przesłane PAP oświadczenie "Czarnego Komitetu".

Do oświadczenia dołączono nagranie wideo, na którym widać, jak kilka osób zawiesza na ogrodzeniu polskiej ambasady portret Bandery, wykrzykując "Nasz kraj - nasi bohaterowie!"

Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło potwierdził PAP, że incydent rzeczywiście miał miejsce. "To był maleńki transparent z portretem Bandery i napisem +Nasza ziemia - nasi bohaterowie+. To korespondowałoby z przesłaniem, które próbowano napisać i którego nie dokończono na murze polskiego konsulatu we Lwowie" - powiedział.

8 lutego nieznani dotychczas sprawcy obrzucili czerwoną farbą siedzibę polskiego konsulatu we Lwowie i pozostawili na jego ogrodzeniu napis "Nasza ziemia".

Ambasador Piekło ocenił, że może to być kolejna próba poróżnienia Polaków i Ukraińców. "Nie sądzę, żeby była to jakaś absolutnie oddolna i patriotyczna inicjatywa ukraińska. To wpisuje się w całość wszystkich ostatnich wydarzeń, wygląda to na zamierzoną akcję, która ma doprowadzić do pogorszenia stosunków polsko-ukraińskich. Właściwie trudno to jakoś inaczej interpretować" - zaznaczył w rozmowie z PAP.

Incydent w Kijowie podobny jest do szeregu zdarzeń, do których doszło w ostatnim czasie na Ukrainie. W styczniu zniszczono pomnik Polaków pomordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien. Znajdujący się tam krzyż został wysadzony w powietrze, a tablice z nazwiskami ofiar zamalowano farbą.

W styczniu także wymazano czerwoną farbą polską i ukraińską część cmentarza ofiar NKWD w Bykowni, na którym znajduje się cmentarz polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Władze Ukrainy uznały te wydarzenia za prowokacje, wymierzone w stosunki z Polską.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  16.02.2017 22:01
  Ta zwalic na Rosje,niestety to sprawka OUN UPA,prawda jest taka ze tam nacjonalisci sa we wladzach i to robia co robia.
 • Adamigo
  17.02.2017 00:58
  "Nasz kraj-nasi bohaterowie". Jaki kraj - tacy bohaterowie...
 • Gość
  17.02.2017 06:38
  natomiast Polska obok tego portretu jako dorobek Bandery powinna wywiesic liste zbrodni banderowcow i metody ich mordow na bezbronnej ludnosci. Inaczej oni nigdy nie poprzestana.Oni nie wiedza co banderowcy uczynili
 • Gość
  17.02.2017 09:04
  Dlaczego oburza nas to, że Ukraińcy poszli za przykładem tzw. "dobrej zmiany" i oczekują, że inne państwa "nie będą wtrącać się w ich wewnętrzne sprawy"? sami tego oczekujemy jednak tylko od innych a nie od siebie? A poza tym jeśli obecny rząd potępi wybryki ONR i innych nacjonalistów to ja będę się wtedy przejmował takimi wybrykami narodowców innych krajów. Tymczasem to jest czysta hipokryzja
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  16°C Sobota
  dzień
  17°C Sobota
  wieczór
  wiecej »