Czy Węgry poprą kandydaturę Tuska?

Węgry poprą kandydata Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, Janos Lazar.

- Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w czwartek w Brukseli, że szefem Rady Europejskiej będzie Donald Tusk, za którego reelekcją opowiedziała się Europejska Partia Ludowa. Jego słowa przed rozpoczynającym się po południu szczytem UE przytoczyła agencja MTI.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza Orban powiedział, że Węgry poprą Tuska, ponieważ węgierskie partie rządzące - Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa - należą do Europejskiej Partii Ludowej.

Dodał, że spory na ten temat Węgry pozostawiają Polakom.

Wcześniej szef kancelarii Orbana Janos Lazar powiedział na konferencji prasowej w Budapeszcie, że Węgry poprą reelekcję Tuska na szefa Rady Europejskiej, również tłumacząc to przynależnością węgierskich partii rządzących do EPL.

Lazar dodał, że premier Węgier próbował w ostatnim czasie doprowadzić do kompromisu między Polską i członkami Rady Europejskiej, ale nie przyniosło to rezultatu. Wobec tego - jak powiedział Lazar - węgierskie partie rządzące będą wierne zobowiązaniom wynikającym z członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej, mimo że rozumieją problem Polaków związany z wysunięciem kandydatury na szefa Rady.

W Brukseli na szczycie UE ma być omawiana kwestia przedłużenia kadencji obecnego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Polski rząd zgłosił kandydaturę europosła Jacka Saryusz-Wolskiego; to jedyny kontrkandydat obecnie urzędującego szefa RE.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Piątek
wieczór
24°C Sobota
noc
18°C Sobota
rano
19°C Sobota
dzień
wiecej »