W katolickich i prawosławnych parafiach Rosji odbywają się równoległe obchody Triduum Paschalnego. Z kolei w amerykańskim katolicyzmie Wielki Czwartek jest najbardziej znany z tradycji pielgrzymek wiernych do siedmiu kościołów.
Rosja
W katolickich i prawosławnych parafiach Rosji odbywają się równoległe obchody Triduum Paschalnego. W tym roku, dzięki zbieżności pierwszej wiosennej pełni księżyca w kalendarzu juliańskim i gregoriańskim, najważniejsze uroczystości chrześcijańskie katolicy i prawosławni świętują w tym samym czasie.
W Wielki Czwartek, w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela Cyryl I dokonał obrzędu umycia nóg dwunastu duchownym. Dzisiaj sprawować będzie obrzędy Wielkiego Piątku. W katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP liturgii Wielkiego Czwartku przewodniczył nuncjusz apostolski w Rosji abp Celestino Migliore. Ordynariusz Archidiecezji Matki Bożej abp Paolo Pezzi, tradycyjnie, jak co roku poprowadzi dzisiaj liturgię Męki Pańskiej w moskiewskiej parafii św. Olgi.
Jutro rano w moskiewskiej katedrze katolickiej wraz z wiernymi będzie modlić się modlitwą Godziny Czytań i Jutrzni. W Wielki Piątek w moskiewskich parafiach katolickich przeprowadzana jest zbiórka na potrzeby chrześcijan w Ziemi Świętej.
Stany Zjednoczone
W amerykańskim katolicyzmie Wielki Czwartek jest najbardziej znany z tradycji pielgrzymek wiernych do siedmiu kościołów, Wielki Piątek – z nabożeństw Drogi Krzyżowej na ulicach wielkich miast, a Wielka Sobota – z uroczystego przyjęcia nowych członków Kościoła. Natomiast Niedziela Wielkanocna, będąca w Stanach Zjednoczonych jedynym dniem świątecznym Triduum Paschalnego, cieszy się największą w roku frekwencją wiernych w świątyniach.
Wiele kościołów po Mszy Wieczerzy Pańskiej zamienia się w Stanach Zjednoczonych w miejsca pielgrzymek. Wierni towarzyszą tej nocy Panu Jezusowi nawiedzając siedem lokalnych świątyń. W każdej z nich oddają się krótkiej modlitwie i refleksji nad kolejnym z siedmiu słów Pana Jezusa wypowiedzianych na krzyżu. Pielgrzymki te cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno starszych, jak i młodszych Amerykanów. Wiele parafii wynajmuje na tę noc autobusy, aby ułatwić wiernym transport i zintegrować parafian.
Wielki Piątek to Drogi Krzyżowe ulicami miast. Tegoroczna Droga Krzyżowa w Chicago odbędzie się pod hasłem „Drogi pokoju”. Przejdzie ona ulicami dzielnicy Englewood, znanej w Chicago jako jedna z najniebezpieczniejszych. Natomiast w Drodze Krzyżowej w Nowym Jorku będzie uczestniczył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w ONZ. Abp Bernardito Auza dokona tradycyjnej w tym mieście „koronacji świętej figury Czarnego Nazarejczyka”.
W Wielką Sobotę przez chrzest dorosłych do Kościoła zostaną włączone dziesiątki tysięcy nowych wiernych. Najstarsi tegoroczni katechumeni pochodzą z Michigan. Są nimi mężczyzna liczący 90 lat i jego o pięć lat młodsza żona, która w ostatnim czasie przeszła chorobę nowotworową.
Hiszpania
Wielki Piątek to najważniejszy dzień dla bractw pokutnych w Hiszpanii. Po północy wyszły na ulice główne procesje. Niektóre trwają do późnego popołudnia. Kolejne wyruszą dzisiaj wieczorem.
Sewilla przeżyła niezwykle intensywnie tradycyjną „Madrugá”. Po północy rozpoczęły się główne procesje Wielkiego Tygodnia, m. in. Jezusa „El Gran Poder”, Matki Bożej Macarena oraz Matki Bożej „Esperanza de Triana”. Na ulicach widać było tysiące pokutników w różnokolorowych strojach, którzy szli w rytm marszów procesyjnych granych przez orkiestry. Od czasu do czasu zatrzymywał procesję wzruszający śpiew „saety”, czyli spontanicznej pieśni ku czci Jezusa lub Maryi. Delikatne oblicze Matki Bożej, oświecone setkami płonących świec, z zadumą spoglądało na mijane tłumy, które witały ją oklaskami i okrzykami „Guapa”, czyli „piękna”. Z nieba spadały tysiące płatków różanych. W tym roku piękna pogoda sprawiła, że „Madrugá” ukazała cały swój majestat i piękno.
Z kolei w kastylijskim León o świcie rozpoczęła się główna procesja Wielkiego Tygodnia, tzw. „Procesja Pasos”. Ponad cztery tysiące członków Bractwa Najsłodszego Imienia Jezusa Nazarejskiego niesie 13 scen Męki Pańskiej zwanych „pasos”. „Biczowanie”, którego autorem jest Gaspar Becerra, pochodzi z XVI w. Natomiast rzeźby „Ecce Homo” i „Nazarejczyk” wykonał Gregorio Fernández na początku XVII w. Głównym punktem procesji jest spotkanie św. Jana z Matką Bożą. Apostoł kłania się Maryi w rytm muzyki granej przez orkiestry. Do tej chwili członkowie bractw, tzw. „papones”, przygotowują się przez cały rok. Ważny jest każdy ruch. Procesja kończy się późnym popołudniem.
W wielu miejscowościach słychać ogłuszające bicie w bębny, tzw. „tamborradas”, które zapowiadają śmierć Jezusa na krzyżu.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.