Reklama

Polacy nie akceptują

Polacy dużo łatwiej akceptują osoby z niepełnosprawnościami innymi niż intelektualna. 25 proc. nie chciałoby się opiekować takimi osobami, a ponad 65 proc. nie chce dla nich pełni praw obywatelskich – wynika z badania Instytutu Badawczego SMG/KRC Millward Brown.

Reklama

Instytut Badawczy SMG/KRC Millward Brown przeprowadził badania w sierpniu br. na grupie Polaków wieku 15-75 lat. Z sondażu wynika, że Polacy dużo łatwiej akceptują osoby z niepełnosprawnościami innymi niż intelektualna. Na pytanie o podjęcie się opieki nad osobą niepełnosprawną bez decydowania, o jaki jej typ chodzi, 25 proc. Polaków wolałaby uniknąć zajmowania się osobą upośledzoną umysłowo. 33 proc. podjęłoby się takiej opieki, ale z zastrzeżeniem, że nie byłoby to dla nich łatwe, a 25 proc. nie miałoby nic przeciwko.

Aż 32 proc. Polaków czuje strach, a 38 proc. wyklucza osoby z niepełnosprawnością intelektualną ze swojego otoczenia. Polacy wolą też, by to inni członkowie rodziny podjęli się opieki nad taką osobą – wskazuje na to 82 proc. respondentów. Zdaniem 67 proc. opieka powinna być zadaniem ośrodków pomocy społecznej, według 49 proc. – służby zdrowia, a 13 proc. – przyjaciół i znajomych.

Zdaniem 57 proc. respondentów, osoby z niepełnosprawnością intelektualną są upośledzone umysłowo, dla 50 proc. są opóźnione w rozwoju, a dla 39 proc. – chore psychicznie. 65 proc. społeczeństwa nie przyznaje osobom niepełnosprawnym intelektualnie prawa do głosowania, a 70 proc. – prawa do posiadania dzieci.

3 grudnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Szacunkowe dane z lat 80. wskazują, że ok. 3 proc. Polaków (ok. 1 mln) to osoby niepełnosprawne intelektualnie.

„Te dane na pewno są już nieaktualne, ale świadomość Polaków jest nadal dramatyczna. Postrzegamy osoby niepełnosprawne intelektualnie jako chore psychicznie, a tak nie jest. Nasz brak akceptacji prowadzi do wykluczenia tych osób ze społeczeństwa” – powiedział Piotr Adamczyk, jeden z ambasadorów przyszłorocznych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Polsce.

„Musimy zmienić nasze nastawienie” – mówił Adamczyk, komentując badania SMG/KRC. „Niepełnosprawność intelektualna nie boli, boli raczej nasz brak akceptacji, nasza nieświadomość i dyskryminacja” – stwierdził.

Dodał, że uprzedzenia Polaków wynikają wyłącznie z niewiedzy. Nie będzie można zmienić nastawianie Polaków do osób upośledzonych umysłowo bez ich społecznej integracji. - Boimy się tego, czego nie znamy. Za granicą ci ludzie uczestniczą w życiu publicznym, chodzą do kina czy muzeum, u nas siedzą w domach – stwierdził.

Od 18 do 24 września 2010 w Warszawie odbędą się Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, w której weźmie udział ponad 1600 sportowców niepełnosprawnych intelektualnie z 58 krajów. Zawodnicy goszczeni w kilkudziesięciu miastach będą rywalizować w 26 dyscyplinach. - Sytuacja, w której zawodnik prowadzący w biegu zwalnia, by pomóc przewracającemu się konkurentowi, jest możliwa już tylko podczas olimpiad specjalnych – powiedział Bogusław Gałązka, dyrektor Fundacji ELIOS 2010 odpowiedzialnej za przygotowanie Igrzysk.

3 grudnia ruszyła także kampania medialna oraz akcja edukacyjna skierowana do młodzieży mazowieckich szkół. Jej celem jest uświadomienie, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają takie same prawa jak pełnosprawni.

10 proc. ludności świata (650 mln) żyje z niepełnosprawnością – wynika z danych ONZ. Największym problemem, obok braku akceptacji społecznej, jest prawo tych osób do pracy oraz słaby dostęp do edukacji. Według danych Międzynarodowej Organizacji Pracy, na świecie 386 mln osób w wieku produkcyjnym żyje z niepełnosprawnością. Dwie trzecie takich osób w USA, najbardziej rozwiniętym kraju świata, przyznaje, że chciałoby pracować, ale nie może znaleźć zatrudnienia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama