Abp Zimoń: Spraw społecznych nie rozwiążemy bez Chrystusa

- Nie można opierać się na samej tylko ekonomii, w biznesie musi być etyka. Spraw społecznych nie rozwiążemy bez Chrystusa. Człowiek musi być na pierwszym miejscu – wołał abp Zimoń w czasie Mszy św. w której uczestniczyły rodziny górniczych katastrof.

Modlimy się dzisiaj za górników, za tych zjeżdżających co dnia pod ziemię, ale również za tych wszystkich, którzy zginęli pod ziemią, a także za tych, których pozbawiono życia strzałami z broni na powierzchni, gdy protestowali przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego – wyjaśnił charakter dzisiejszej uroczystości w katowickiej katedrze ks. prałat Stanisław Puchała, miejscowy proboszcz.

W katedrze Chrystusa Króla zgromadziły się 6 grudnia rodziny ofiar górniczych katastrof z ostatnich lat, wielu górników oraz przedstawiciele spółek węglowych (Holdingu Węglowego, Kompanii Węglowej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej) wraz z reprezentantami ich zarządów, władze samorządowe i wojewódzkie z wojewodą śląskim. Poczty sztandarowe kopalń wypełniły całą przestrzeń wokół prezbiterium.

Metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń nawiązał w homilii do słów czytań i podkreślił, że „wielkie rzeczy nam Pan uczynił”. Największą z nich, która wciąż jest niegasnącym źródłem nadziei, pozostaje przyjście na ziemię w ludzkiej postaci Syna Bożego. – To Chrystus odmienia los człowieka, wciąż jest z nami. Minęły czasy zniewolenia! – podkreślił abp Zimoń.

Abp Zimoń: Spraw społecznych nie rozwiążemy bez Chrystusa   Mirosław Rzepka/ Agencja GN Poczty sztandarowe w czasie Mszy św. Kaznodzieja przypomniał, że węgiel wciąż pozostaje głównym źródłem energii Polsce. To, że przemysł wydobywczy rozwinął się tak bardzo na Górnym Śląsku wciąż przynosi owoce, zarówno złe, jak i dobre. – Ludzie górnictwa najlepiej wiedzą, że „przemija postać tego świata” – mówił metropolita katowicki. A nawiązując do przypadającego dzisiaj wspomnienia św. Mikołaja, obiecał górnikom wysokonakładowy druk encykliki Benedyka XVI „Caritas in veritate”.

– To słowa adresowane do wszystkich ludzi dobrej woli – zaznaczył abp Zimoń. – Chcę, żebyście przyjęli tę encyklikę, jako mój świąteczny prezent. To bardzo aktualny tekst o problemach współczesnego świata, list papieża na czas kryzysu – dodał. Zauważył również, że papieże od dawna w encyklikach społecznych podkreślają podstawowe prawdy, rządzące społeczeństwami. Wynika z nich jasno, iż „niewidzialna ręka rynku” nie załatwi wszystkiego, dopóki ekonomia i zysk nie będą służyć człowiekowi, jego integralnemu rozwojowi. – Nie można opierać się na samej tylko ekonomii, w biznesie musi być etyka – wołał abp Zimoń. – Spraw społecznych nie rozwiążemy bez Chrystusa. Gospodarka musi być kierowana w rozważny sposób. Nie może być tak, że bogaci są coraz bogatsi, a biedni, coraz bardziej biedni. Człowiek musi być na pierwszym miejscu, musimy współpracować, dostrzegać innych – stwierdził abp Zimoń.

Zachęcał też górników, żeby przeciwstawiali się krzywdzącym opiniom o ich zakładach pracy, żeby opowiadali o swoim trudzie dziennikarzom. – Zabierzcie na dół dziennikarzy, żeby nie wygłaszali nieodpowiedzialnych sądów, lecz zrozumieli – apelował metropolita katowicki. Podkreślił również, że każda praca powinna być coraz bardziej „uczłowieczana”, aby mogła być wykonywana z radością. Ponieważ, jak twierdził w encyklice „Laborem exercens” Jan Paweł II, „praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
11°C Sobota
noc
wiecej »