W sobotnią noc 5 grudnia na jeziorze Rodrigo de Freitas w Rio de Janeiro w Brazylii po raz 14. rozbłysły światła na choince.
Na jeziorze położonym w strefie południowej tego ogromnego miasta od 1996 roku ustawiane jest bożonarodzeniowe drzewko. Tegoroczne składa się z 150 łańcuchów i prawie 3 milionów światełek. Ma ono 85 metrów wysokości co odpowiada 27-piętrowemu budynkowi.
Choinka z Rio de Janeiro trafiła do Księgi Rekordów Guinnesa jako najwyższe pływające drzewko bożonarodzeniowe na świecie.
Rozświetleniu tegorocznej choinki towarzyszył temat: „Zjednoczenie naszych najlepszych pragnień”, który przedstawił aktor José Mayer. W klimat zbliżających się świąt wprowadziła licznie zgromadzoną publiczność orkiestra symfoniczna, grając utwory bożonarodzeniowe.
Punktem kulminacyjnym spektaklu zaświecenia choinki był pokaz sztucznych ogni. Do 6 stycznia w każdą sobotę i niedzielę przy pływającej choince mieszkańcy Rio de Janeiro będą mogli posłuchać muzyki bożonarodzeniowej.
W trosce o zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego tegoroczna choinka jest zasilana przez generatory napędzane biopaliwem, zastosowano również komputerowy system zapalania lampek, zmniejszający zużycie energii. Prądnice będą dostarczać choince energii przez 30 dni – do 6 stycznia, w tym czasie mogłyby one zapewnić energię potrzebną dla 300-tysięcznego miasta na pięć dni.
Choinkę zaczęto stawiać 6 października. Drzewko z Rio de Janeiro w tym roku przestało być najwyższą choinką świata, gdyż również w minioną sobotę w Meksyku odsłonięto choinkę mającą 112 metrów wysokości i 35 metrów średnicy.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.