Która parafia w Polsce najlepiej korzysta z nowoczesnych technik informacyjnych, działając jednocześnie na rzecz społeczności lokalnej? Odpowiedź przyniesie konkurs „Cyfrowy Kontynent”. Jeszcze tylko przez tydzień można zgłaszać kandydatów.
Niespełna tydzień pozostał parafiom, które chciałyby zgłosić swój udział w konkursie "Cyfrowy Kontynent". Do 15 grudnia wszyscy proboszczowie, którzy zdecydują się zaprezentować sposób, w jaki realizują swą misję za pomocą nowoczesnych środków teleinformatycznych, mogą przesyłać wnioski poprzez stronę www.cyfrowykontynent.computerworld.pl/. Konkurs zorganizowali wspólnie: Fundacja "Opoka" przy Konferencji Episkopatu Polski, tygodnik Computerworld oraz Polkomtel, operator sieci Plus.
Celem konkursu jest wyłonienie parafii w Polsce, które w swojej posłudze używają nowoczesnych technik informacyjnych i komunikacyjnych, działając jednocześnie na rzecz społeczności lokalnej. Ma on także za cel wsparcie proboszczów w ewangelizacji z wykorzystaniem teleinformatyki oraz jej popularyzację we wspólnocie lokalnej.
Już Jan Paweł II w orędziu "Misja Kościoła w erze komputerów" na XXIV Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 1990 r. wskazał, iż "w nowej kulturze komputerów Kościół może szybciej informować świat o swoim credo i wyjaśniać swe stanowisko wobec każdego problemu czy wydarzenia. Może też wyraźniej słyszeć głos opinii publicznej i prowadzić nieustanny dialog z otaczającym go światem, angażując się dzięki temu jeszcze aktywniej we wspólne poszukiwanie rozwiązań dla licznych, palących problemów ludzkości". Po tym orędziu przyszły kolejne, w tym tegoroczne przesłanie papieża Benedykta XVI. pt. "Nowe technologie, nowe relacje. Trzeba rozpowszechniać kulturę szacunku, dialogu i przyjaźni". W nim właśnie znajdziemy słowa o ewangelizacji cyfrowego kontynentu: "W pierwszych latach Kościoła apostołowie wraz z uczniami szerzyli Dobrą Nowinę w świecie grecko-rzymskim. (...) Dziś głoszenie Chrystusa w świecie nowych technologii wymaga dogłębnego ich poznania, aby móc je potem odpowiednio wykorzystać" - czytamy w orędziu.
Dzięki naszemu konkursowi poznamy te wspólnoty parafialne, które podjęły wyzwania z papieskich orędzi - ocenia Krzysztof Piądłowski, z Fundacji "Opoka" - Jesteśmy też przekonani, że działalność na "cyfrowym kontynencie" znakomicie łączy się z pracą na rzecz społeczności lokalnej.
Komisja konkursowa, której przewodniczy ks. dr Józef Kloch, dyrektor generalny Fundacji "Opoka", wybierze 3 uczestników, którzy najlepiej spełniają kryteria konkursowe. Następnie przedstawiciele komisji udadzą się do wytypowanych parafii w celu weryfikacji na miejscu danych zamieszczonych w zgłoszeniu. Po weryfikacji dokonany zostanie wybór laureata - zwycięzca konkursu otrzyma tytuł "Parafii Cyfrowego Kontynentu" wraz z dyplomem oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15.000 zł.
O przyznaniu nagród zwycięzcy zostaną powiadomieni podczas konferencji "Państwo w mikro- i makroskali. Złoty trójkąt: gospodarka - nauka - samorząd", która odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie 25 lutego 2010 r.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.