Ponad 1600 zgłoszeń wpłynęło na XVI Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. W tym roku odbywa się on pod honorowym patronatem małżonki prezydenta RP – Marii Kaczyńskiej.
Pierwsze przesłuchania eliminacyjne odbyły się w Jaworznie, jutro odbędą się w Będzinie. Jako pierwsze wystartowało w tym roku Jaworzno, gdzie eliminacje zakończono 4 grudnia. 9 grudnia odbywają się w Będzinie, a potem w kolejnych z ośrodkach w Polsce i dwóch na Ukrainie.
- Festiwal organizowany jest z myślą o propagowaniu najpiękniejszych i, co bardzo ważne, tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. To nie tylko konkurs, bo prawdziwym posłaniem Festiwalu jest obudzenie w naszych sercach Boga, kolędą właśnie. OFKiP popularyzuje śpiewanie kolęd i dlatego ma charakter otwarty, a uczestniczą w nim amatorzy – mówi ks. Piotr Pilśniak, pomysłodawca i dyrektor festiwalu. - Mam nadzieję, że również ta edycja Festiwalu potwierdzi, iż wracamy do korzeni, do dobrej, polskiej tradycji śpiewania dawnych kolęd – dodaje.
Zwycięzcy eliminacji rejonowych z 33 ośrodków przyjadą od 7 do 10 stycznia 2010 r. do Będzina, by uczestniczyć w przesłuchaniach finałowych. Wówczas w jury zasiądzie prof. Ryszard Handke z Akademii Muzycznej w Poznaniu, filia Szczecin, prof. Mirosława Knapik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ks. prof. Kazimierz Szymonik z Akademii Muzycznej i UKSW w Warszawie. Koncert galowy i ogłoszenie wyników nastąpi 10 stycznia 2010 r. o godz. 16.00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie – Syberce.
Największy Festiwal Kolęd w Polsce debiutował 1994 r. jako impreza regionalna. Zorganizowali go młodzi ludzie z parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Powołano Biuro Organizacyjne, którym do dziś kieruje ks. Piotr Pilśniak. W festiwalu w 1995 r. udział wzięły 102 zespoły zgłoszone w obrębie ówczesnego województwa katowickiego. W XV OFKiP, czyli poprzedniej edycji uczestniczyło ponad 20 tys. osób czyli ponad 1600 solistów, duetów, zespołów i chórów.
Będzin od lat określany jest jako „stolica polskich kolęd i pastorałek” przede wszystkim ze względu na swą bogatą tradycję, zasięg, liczbę uczestników i rozmach przedsięwzięcia. Całe przedsięwzięcie, począwszy od prowadzenia sekretariatu poprzez przygotowanie posiłków, noclegów, opieki nad wykonawcami aż do konferansjerki realizowane jest społecznymi siłami. Fundacja Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek działa przez cały rok organizując koncerty najlepszych zespołów związanych z Festiwalem.
«« | « |
1
| » | »»