Wiara wzywa, by z ufnością powierzyć się w ręce Miłości, która podtrzymuje świat” – napisał Papież w przesłaniu do uczestników kongresu „Bóg dzisiaj: z Nim lub bez Niego zmienia się wszystko”.
Doświadczenia z przeszłości, również nie tak dalekiej, uczą nas, że gdy Bóg znika z horyzontu człowieka, ludzkość traci orientację i grożą jej decyzje zmierzające do zniszczenia samej siebie – napisał Benedykt XVI do uczestników rzymskiego kongresu „Bóg dzisiaj”. Interdyscyplinarne forum zorganizowała w dniach 10-12 grudnia Konferencja Episkopatu Włoch (CEI).
„W sytuacji kulturowej i duchowej, w jakiej dziś żyjemy, coraz częściej spycha się Boga do sfery prywatnej, lub uznaje się Go za nieistotne i niepotrzebne odniesienie, czy wręcz wyraźnie się Go odrzuca – pisze Benedykt XVI. – Dlatego zachęcam, by wasz kongres przyczynił się przynajmniej do rozwiania ciemności, jaka utrudnia i napawa lękiem człowieka naszych czasów przed otwarciem się na Boga, który nigdy nie przestaje pukać do naszych drzwi. Wiara w Boga otwiera horyzont człowieka na nadzieję, która na pewno nie zawiedzie. Ukazuje ona też solidne fundamenty, na których bez lęku można oprzeć życie. Wiara wzywa, by z ufnością powierzyć się w ręce Miłości, która podtrzymuje świat” – napisał Papież w przesłaniu do uczestników kongresu „Bóg dzisiaj: z Nim lub bez Niego zmienia się wszystko”.
Rzymskie spotkanie zgromadziło ponad 1500 osób. Uczestnicy wysłuchają w sumie 50 referatów z wielu dziedzin nauki, kultury i sztuki. O poszukiwaniach Boga we współczesnej cywilizacji mówią naukowcy, filozofowie, dziennikarze, historycy sztuki, intelektualiści, muzycy i w końcu teologowie, ludzie Kościoła i reprezentanci innych religii. W wystąpieniach przewija się wiele wizji świata i człowieka oraz zbliżania się do Boga różnymi drogami i w odmiennych kulturach. Prelegenci nie pomijają alternatywnych wobec chrześcijaństwa wizji człowieka, jak liberalna, racjonalistyczna, ateistyczna czy konsumpcjonistyczna. Odrębnym tematem jest medialny obraz religijności, który zdaniem jednego z uczestników kongresu, kard. Camillo Ruiniego, ma niewiele wspólnego z rzeczywistością wiary i poszukiwania Boga.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.