Reklama

Watykan: Kontrowersyjny hierarcha świeckim

Stolica Apostolska przeniosła do stanu świeckiego abp. Emmanuela Milingo, kontrowersyjnego hierarchę, który w r. 2001 usiłował zawrzeć w sekcie Moona ślub z Koreanką, Marią Sung, a następnie bez zgody Ojca Świętego udzielił sakry biskupiej oraz święceń kapłańskich mężczyznom żonatym. Komunikat w tej sprawie wydało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Reklama

W dokumencie przypomniano, że od wielu lat Kościół obserwował trudności powodowane godnym ubolewania zachowaniem byłego arcybiskupa Lusaki w Zambii. Podejmowano szereg prób, by umożliwić mu powrót do komunii z Kościołem katolickim i wypełniania posługi biskupiej. W tych wysiłkach byli bezpośrednio zaangażowani zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI.

Abp Milingo popadł w konflikt z Kościołem, gdy w roku 2001 usiłował zawrzeć małżeństwo z Marią Sung. Wówczas nałożono na niego karą suspensy. Następnie wiele razy wypowiadał się on przeciw dyscyplinie celibatu kapłańskiego oraz udzielił szeregu wywiadów, w duchu jaskrawego nieposłuszeństwa wobec wielokrotnych interwencji Stolicy Apostolskiej. Doprowadził w ten sposób do poważnego niepokoju i zgorszenia wśród wiernych. Następnie 24 września 2006 roku w Waszyngtonie abp Milingo udzielił sakry biskupiej czterem mężczyznom bez zgody Ojca Świętego. Czyniąc to popadł w karę ekskomuniki latae sententiae (kanon 1382), którą Stolica Apostolska ogłosiła 26 września 2006 i która nadal jest w mocy.

Dokument zaznacza, że niestety abp Milingo nie okazał żadnego znaku skruchy, przeciwnie uporczywie trwał w bezprawnym wypełnianiu aktów należących do urzędu biskupiego, popełniając nowe przestępstwa wobec jedności Kościoła. Chodzi zwłaszcza o udzielenie w minionych miesiącach kolejnych święceń biskupich bez zgody papieża. „Popełnienie tych poważnych przestępstw, które udowodniono w ostatnim okresie, należy uważać jako dowód trwałego nieposłuszeństwa abp. Emmanuela Milingo. Ojciec Święty musiał więc nałożyć na niego dalszą karę – usunięcie ze stanu duchownego” – czytamy w watykańskim komunikacie.

Zgodnie z kanonem 292. Kodeksu Prawa Kanonicznego kara ta powoduje utratę uprawnień i obowiązków właściwych stanowi duchownemu, poza obowiązkiem celibatu, zakaz wykonywania władzy święceń, za wyjątkiem rozgrzeszenia penitentów znajdujących się w niebezpieczeństwie śmierci. Kara ta sprawia też, że zostaje pozbawiony wszystkich urzędów, zadań i wszelkiej władzy delegowanej. Nie wolno mu używać stroju duchownego.

Stolica Apostolska wyjaśnia, że od tej pory uczestnictwo wiernych we wszelkich celebracjach organizowanych przez abp Milingo należy uznać za bezprawne. Zaznaczono, że usunięcie biskupa ze stanu duchownego jest wydarzeniem całkowicie wyjątkowym. Nałożenie tej kary spowodowane było poważnymi konsekwencjami wynikającymi ze święcenia biskupów bez mandatu papieskiego. Mimo to, Kościół ma nadzieję, że abp Milingo dostrzeże błąd swego postępowania.

Zaznaczono, że osoby wyświęcone na biskupów przez kontrowersyjnego hierarchę w ostatnim czasie zaciągnęły karę ekskomuniki latae sententiae. Kościół nie uznaje tych święceń ani nie ma zamiaru ich uznać w przyszłości, jak też ewentualnych kolejnych święceń udzielonych przez te osoby. Status kanoniczny tych osób jest taki, jaki był przed święceniami udzielonymi przez abp. Milingo.

„Kościół pogrążony jest w smutku z powodu działań abp. Milingo i prosi wiernych o modlitwę w intencji skruchy osób winnych, a także tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób współpracowali z nim działając przeciw jedności Chrystusowego Kościoła” – czytamy w komunikacie watykańskiego Biura Prasowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama