Decyzja Sądu Okręgowego w Olsztynie o przyznaniu ponad 1 mln zł dla Agnes Trawny pokazuje, że jesteśmy w gronie cywilizowanych państw i strach przed obcokrajowcami, czy jakieś lęki nie mają tu większego znaczenia, bo sąd kieruje się prawem jednakowym dla wszystkich - ocenił w piątek wyrok olsztyńskiego sądu krakowski prawnik Józef Forystek specjalizujący się w prawie nieruchomości.
"Uważam, że prawo własności powinno być chronione tak samo jak prawo dziedziczenia. Jeżeli Skarb Państwa zabrał komuś coś z naruszeniem prawa, to tej osobie należy się odszkodowanie bez względu na narodowość czy obywatelstwo" - powiedział PAP Forystek.
Jego zdaniem, polskich sądów nie czeka teraz fala podobnych pozwów ze strony osób, które utraciły w przeszłości nieruchomości. "Tak jak dotychczas tej fali nie było, to dalej jej nie będzie. Myślę, że Prokuratoria Generalna też się jej nie spodziewa, bo to bardzo trudne sprawy" - podkreślił prawnik. "Mało adwokatów się ich podejmuje. Trwają bardzo długo, nigdy nie wiadomo, jak się zakończą" - tłumaczył Forystek.
"Cieszę się, że sąd nie kierował się pozaprawnymi argumentami. To pocieszające. Ale to wygrana pierwszej bitwy, to dopiero wyrok pierwszej instancji, są jeszcze dwie instancje. Do ostatecznego rozstrzygnięcia sporu jest jeszcze sporo czasu. Tak naprawdę dopiero za jakiś czas dowiemy się, jak polskie sądy rozstrzygnęły tę sprawę" - zaznaczył.
Forystek podkreślił, że sądy polskie muszą tak samo traktować wszystkich obywateli, bo nakazuje to konstytucja. "W związku z tym, czy jest to obywatel Polski, Niemiec, czy innego kraju europejskiego - jeżeli tylko był właścicielem i został w jakiś sposób pokrzywdzony - to ma prawo być traktowany przez sąd polski bez żadnej dyskryminacji ze względu na swoje obywatelstwo czy narodowość. To taka podstawowa zasada" - wyjaśnił.
Jak mówił, chciałby, aby polscy obywatele znajdujący się za granicą w podobnych sytuacjach jak Agnes Trawny, byli podobnie traktowani. "Mamy we Francji dużo arystokratycznych rodów polskich - są całe miejscowości, których właścicielami są Polacy i nigdy nikt tam nie próbował kwestionować ich własności, nawet kiedy Polski nie było na mapie świata" - mówił.
W piątek sąd okręgowy w Olsztynie zdecydował, że Agnes Trawny otrzyma 1 mln 108 tys. zł za nieruchomości utracone na rzecz Skarbu Państwa.
70-letnia Trawny - mieszkająca na Mazurach do połowy lat 70. - otrzymała w 1970 roku jako ojcowiznę działki w Nartach i Witkówku o łącznej powierzchni 59 ha. Gdy w 1977 r. wyjechała na stałe do Niemiec, ówczesny naczelnik gminy Jedwabno wydał decyzję o przejściu tej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.
Następnie grunty przejęła gmina, podzieliła je na 32 działki i sprzedała. Trawny nie może odzyskać tych działek, ponieważ są one chronione rękojmią ksiąg wieczystych.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.