Trwa Krajowe Forum Inicjatyw na rzecz Małżeństwa i Rodziny.
Świeccy oraz duchowni z całej Polski dyskutują w Gnieźnie o inicjatywach na rzecz małżeństwa i rodziny. Dziś rozpoczęło się tam pierwsze Krajowe Forum na ten temat. Wykłady oraz dyskusje potrwają dwa dni.
Forum stanowi nasze głośne „tak” dla rodziny – mówi prymas Polski, abp Wojciech Polak.
„Chodzi gównie o to, byśmy razem odczytywali przesłanie Kościoła dotyczące małżeństwa i rodziny. Żebyśmy przejęli się przede wszystkim troską o rodzinę w różnych jej etapach, a więc i na etapie przygotowania do życia rodzinnego i na etapie przeżywania tego życia rodzinnego. I wreszcie, żebyśmy także w owych wielorakich inicjatywach potrafili w ten sposób promować rodzinę, pokazywać ją jako wielkie dobro” – wskazuje hierarcha.
Dwudniowe spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń wspólnot i ruchów rodzinnych. „Taką bazę stanowi adhortacja Amoris laetitia, teraz [pragniemy rozeznać] jak w praktyce realizować te wytyczne żeby więcej zrobić dla małżeństwa i rodziny” – dodaje diecezjalny duszpasterz rodzin archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. Franciszek Jabłoński.
Forum ma dać także nowe spojrzenie na duszpasterstwo na tym polu.
„Chciałbym, aby parafia stała się takim miejscem przyjaznym małżeństwu i rodzinie. Myślę, że w niektórych przypadkach niestety brakuje otwarcia, zrozumienia potrzeb na przykład par z małymi dziećmi, zrozumienia pewnej formacji dla małżeństw i rodzin. Chcielibyśmy to zaproponować i pokazać” – podkreśla dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, ks. Przemysław Drąg. Do udziału w forum zaproszono kard. Kevina Josepha Farrella, stojącego na czele watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. W dyskusji biorą udział duszpasterze rodzin, wspólnoty i ruchy rodzinne oraz fundacje pomagające małżeństwom i rodzinom.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.