Kilkunastometrowa choinka, nawiązująca do tradycji drzewek bożonarodzeniowych ustawianych co roku w Watykanie dla Jana Pawła II, stanęła w niedzielę pod Oknem Papieskim Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Uroczystego zapalenia lampek na choince, na skwerze przy Franciszkańskiej 3, dokonał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w asyście kilkuset przedszkolaków, św. Mikołaja oraz tłumu turystów i opiekunów dzieci.
Drzewko, ustawione pod oknem papieskim, przywieźli w tym roku górale z gminy Mszana Dolna. Był to już trzecia "Choinka Pod Oknem Papieskim".
Dzieci wysłuchały fragmentu Ewangelii o Bożym Narodzeniu, odczytanego przez niewidomego Karola z Nowej Huty, ucznia VI klasy ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci niewidomych. Podczas uroczystości dwa urządzenia do pisania alfabetem Braille'a przekazali na potrzeby ośrodka kardynał i krakowski poseł Ireneusz Raś (PO).
Jacek Bednarczyk/ PAP/EPA Kardynał Dziwisz rozmawiał z dziećmi, namawiał, by podskakiwały, aby się rozgrzać na 12-stopniowym mrozie. "Jak już zaświeci się to drzewko, to powiedzcie wszystkim, że w Archidiecezji Krakowskiej jest już Boże Narodzenie" - mówił kardynał i prosił, by dzieci pozdrowiły wszystkie dzieci z Małopolski, z całej Polski, z Włoch i na całym świecie. "Szczęśliwych Świąt!", "Buon Natale!", "Merry Christmas!" - krzyczały dzieci.
"Gałązki choinki mokną/ a pod nią błyszczą prezenty/ patrzymy w Papieskie Okno/ zaśpiewaj też Ojcze Święty/ Gdy cały zanuci Kraków/ miłości popłynie rzeka/ to łańcuch wszystkich Polaków już zawsze tu będzie czekał (...)" - zaśpiewały przedszkolaki piosenkę "Niech kolęda trwa", skomponowaną specjalnie na ten wieczór.
Na skwerze przy Franciszkańskiej 3 przygrywała góralska kapela, były też góralskie życzenia na święta, Nowy Rok i sypanie owsem, "żeby się darzyło". Śpiewające dzieci wspomogła piosenkarka Halina Frąckowiak, występująca wcześniej na scenie pod choinką.
Specjalne życzenia złożyły po góralsku dzieci z Miętustwa (gm. Czarny Dunajec).
Celem "Choinki pod oknem papieskim" jest przypominanie dzieciom postaci Sługi Bożego Jana Pawła II i jego spotkań z dziećmi oraz podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.