- Matka Teresa z Kalkuty powiedziała kiedyś, że największą chorobą naszych czasów jest obojętność na drugiego człowieka. Nie ma na to szczepionki, ale jest lekarstwo. To filantropia - mówił prezydent Jacek Majchrowski, odznaczając Filantropów Krakowa Roku 2016.
Jak dodał, laureaci tego tytułu, przyznawanego przez miasto od 2000 r. (w tym czasie uhonorowane zostały 52 instytucje, firmy i organizacje), nie prowadzą akcji charytatywnych ad hoc, ale traktują filantropię jako ważną część swojej działalności. - To dla nich długofalowa polityka, a nawet nałogowo wręcz czynią dobro - przekonywał prezydent Majchrowski.
W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 17 kandydatów w dwóch kategoriach - najciekawsza forma i efektywność filantropii oraz największy wkład finansowy w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom. Ostatecznie, decyzją Bractwa Filantropii, rozdane zostały 4 tytuły Filantropa Krakowa A.D. 2016.
W kategorii pierwszej symboliczne Berła św. Królowej Jadwigi, akty nadania oraz znaczki Filantropa Krakowa 23 czerwca odebrali: ks. Wiesław Wilmański (proboszcz parafii Matki Boskiej Pocieszenia, prowadzonej przez księży pallotynów przy ul. Bulwarowej w Nowej Hucie), EDF Polska Oddział nr 1 w Krakowie oraz Stowarzyszenie Nowy Prokocim "Przyjaciele".
W kategorii drugiej nagrodzona została Fundacja "Knorr Bremse Global Care" e.V.
Jak uzasadniała kapituła wyróżnienia, ks. Wilmański od lat "skutecznie animuje życie duchowe i kulturalne w parafii i realizuje bogaty kalendarz imprez parafialnych oraz wydarzeń, które służą parafianom i scalają środowisko: zbiórki dobroczynne, charytatywne bale, z których dochód jest przeznaczany na istniejące potrzeby kościoła i parafian, koncerty, wystawy, festyny, charytatywne mecze piłki nożnej. Dzięki temu mieszkańcy parafii cały czas integrują się i potrafią wspólnie działać dla wspólnego dobra".
- Wycieczki i imprezy organizowane przez księdza dla parafian cieszą się wielką popularnością - biorą w nich udział również mieszkańcy domów pomocy społecznej w Nowej Hucie. Przy parafii działa też rozgłośnia radia Nowohuckie.pl. Prowadzone są również akcje społeczne (np. na rzecz bezdomnych zwierząt), organizowane przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Wincentego Pallottiego oraz Gimnazjum Pallotyńskiego im. Królowej Apostołów - szkół prowadzonych przez zakon pallotynów - mówił Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz kapituły Filantropa Roku.
Ksiądz Wilmański, dziękując za odznaczenie, przekonywał, że współpracując z domem pomocy społecznej, uczy się, jak kochać drugiego człowieka, a to pomaga mu pracować w parafii, nawet jeśli chodzi o tak proste - jak mogłoby się wydawać - sprawy, jak spotkanie z drugim człowiekiem w kancelarii.
EDF Polska Oddział nr 1 w Krakowie (czyli elektrociepłownia na os. Łęg) prowadzi natomiast szeroko zakrojoną działalność charytatywną - zarówno poprzez darowizny celowe, jak i za pomocą Fundacji EDF Polska. We wszystkich zakładach produkcyjnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Toruń, Zielona Góra) prowadzone są też programy pomocowe dla najuboższych klientów. W Krakowie, wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, realizowany jest program społeczny "Podzielmy się ciepłem".
Z kolei Stowarzyszenie Nowy Prokocim "Przyjaciele", które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia, nie prowadzi działalności gospodarczej i nikt z jego członków nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. Stowarzyszenie pracuje głównie z dziećmi i seniorami, organizując lub współorganizując dla nich różne imprezy kulturalne. Na os. Nowy Prokocim realizuje np. program "Nauka gry w szachy dla dzieci", dzięki któremu najmłodsi mieszkańcy uczą się zasad królewskiej gry.
Fundację "Knorr Bremse Global Care" e.V. do konkursu zgłosił natomiast Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Fundacja powstała w 2005 r., by pomagać ofiarom tsunami. Obecnie pomaga ludziom na całym świecie, a jej misją jest m.in. niesienie wsparcia dla osób, które ucierpiały w wyniku katastrof ekologicznych, wypadków, konfliktów zbrojnych, ubóstwa i chorób. W Szpitalu im. Żeromskiego, który wspiera od 2014 r., Knorr Bremse Global Care e.V. zrealizowała duży projekt, jakim był remont oddziału pediatrycznego, a także zakup niezbędnego sprzętu medycznego.
Podczas gali podziękowania za dobroczynność odebrały też pozostałe osoby i instytucje zgłoszone do konkursu: Orkiestra Wojskowa w Krakowie, Lufthansa Global Business Services Sp. z o.o., Towarzystwo Solidarnej Pomocy im. Kazimierza Fugla w Krakowie, Magdalena Chaszczyńska (prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osobowości Dzieci "Graal" i Prezes Spółdzielni Socjalnej "Apacze"), Magdalena Hejda, Robert Węgrzyn (Węgrzyn & Węgrzyn Auto Serwis), Stowarzyszenie Rodzin Katolickich "Eden", piekarnia Buczek, Fundacja im. ks. Siemaszki, Agnieszka Pleti (prezes Fundacji "Poland Business Run"), Fundacja "Ad Vocem", sklep Leroy Merlin Czyżyny i Carrefour Polska Sp. z o.o.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.