Dziękujemy Bogu, że mogliśmy przybyć do Poznania, aby pogłębić naszą wiarę i jedność w wierze – powiedział KAI biskup Palestriny Domenico Sigalini, odpowiedzialny w Episkopacie Włoch za duszpasterstwo młodzieży. Biskup towarzyszy grupie blisko pięćdziesięciu Włochów, którzy przybyli do Poznania z L'Aquila, miasta dotkniętego w kwietniu 2009 roku trzęsieniem ziemi.
Młodzież z Abruzji została zaproszona na 32. Europejskie Spotkanie Młodych przez duszpasterstwo młodzieży archidiecezji poznańskiej, a za ich podróż zapłaciło miasto Poznań. Włosi po spotkaniu w Poznaniu zwiedzą także Wadowice, Kraków i Auschwitz.
"Trzęsienie ziemi było okropnym przeżyciem" – mówi KAI Ludovico z L'Aquila. Dodaje, że z jego rodziny na szczęście nikt nie ucierpiał, ale dom został całkowicie zburzony. – Na razie mieszkamy w domu z drewna, czekamy na nowy, prawdziwy dom – dodaje.
W Poznaniu młodzież z L'Aquila chce odnaleźć pokój. – Szukamy znaków nadziei – mówi Rosanna. Podkreślają, że spotkanie z młodymi ludźmi z całej Europy pozwala im odkryć powszechność Kościoła.
Luca, uczeń czwartej klasy liceum o profilu matematycznym, podkreśla, że mieszkańcy Poznania są bardzo życzliwi i przyjmują ich z otwartymi ramionami. Jego marzeniem są studia genetyki w Bombaju w Indiach i poznanie języka polskiego. Na pytanie o polską kuchnię odpowiada, że na razie muszą jeść zbyt dużo. – Wrócimy ciężsi o dwadzieścia kilogramów – żartuje.
Młodzi cieszą się, że jest z nimi biskup, który też mieszka u jednej z rodzin. – Biskup Sigalini wszędzie z nami chodzi i ciągle żartuje, bardzo nas podtrzymuje na duchu – dodaje Simone.
Włosi z L'Aquila uczestniczyli w spotkaniu z prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym i arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. – Sam prezydent zrobił mi zdjęcie z arcybiskupem Poznania – cieszy się Chiara, jedna z uczestniczek spotkania.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.