Kościół w Polsce: wydarzenia roku 2009

Publikujemy wykaz najważniejszych wydarzeń 2009 roku w Kościele katolickim w Polsce.

11.10 – Pod hasłem „Jan Paweł II – papież wolności” w całym kraju po raz 9. obchodzono Dzień Papieski. Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się specjalna sesja naukowa, na Zamku Królewskim rozdano nagrody TOTUS (otrzymał go m.in. słynny biograf papieża Wojtyły George Weigel) , w kościołach w całej Polsce zbierano ofiary na fundusz stypendialny organizatora Dnia, Fundacji dzieło Nowego Tysiąclecia, które pomaga już ponad 2 tysiącom uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin.

16.10 – Zmarł abp Marian Przykucki, pierwszy metropolita szczecińsko-kamieński. Wcześniej, w latach 1973-1981 był biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej, w latach 1981-1992 - biskupem chełmińskim. Miał 85 lat.

16.10 – Bp Henryk Tomasik, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem radomskim. Ingres do tamtejszej katedry 63-letni hierarcha odbył 14 listopada.

19.10 – Tysiące wiernych całego kraju uczestniczyły w uroczystej Mszy św. w 25 rocznice męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Podczas liturgii sprawowanej w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie abp Kazimierz Nycz podkreślił, że zamordowany przez SB kapelan „Solidarności”, „uczył nas jak zło dobrem zwyciężać i to był testament jego życia”. Po zakończeniu Mszy prezydent Lech Kaczyński wręczył matce ks. Jerzego przyznany kapłanowi pośmiertnie Order Orła Białego - najwyższe polskie odznaczenie.

Po blisko 10-letnich pracach opublikowano projekt dokumentu nt. tzw. małżeństw mieszanych, tzn. o różnej przynależności wyznaniowej. Jest to owoc współpracy Komisji Teologicznej Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) i Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski. Do ostatecznego podpisania dokumentu potrzebna będzie także zgoda Stolicy Apostolskiej.

Zdaniem blisko połowy Polaków (48 proc.) lekarze powinni spełniać wolę cierpiących nieuleczalnie chorych, którzy domagają się podania im środków powodujących śmierć. Poziom akceptacji eutanazji wzrósł w porównaniu z rokiem 2007 aż o 11 punktów procentowych i jest zróżnicowany, w zależności od wieku, religijności oraz poglądów politycznych - wynika z październikowego sondażu CBOS.

LISTOPAD

8.11 – Pod hasłem "Indie" po raz pierwszy obchodzono w Polsce Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W naszym kraju przebywał z tej okazji abp Raphael Cheenath SVD z indyjskiego stanu Orisa. Opowiadał on o sytuacji w swoim kraju, gdzie w ostatnich czasach dochodziło do brutalnych prześladowań chrześcijańskiej mniejszości. Wg organizacji „Kirche in Not” monitorującego sytuację chrześcijan na całym świecie, ok. 170 tys. wyznawców Chrystusa ginie każdego roku za wiarę.

20-21.11 – Goście z pięciu kontynentów uczestniczyli w kongresie „Media katolickie na świecie i w Polsce: szanse i zagrożenia” zorganizowanej w kierowanej przez o. Tadeusza Rydzyka CSsR Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. „Kościół żyje, Pan Bóg żyje i ma swoich ludzi. Nas jest znacznie więcej. Tylko musimy się pozbierać” - powiedział redemptorysta podczas jednej z dyskusji.

26.11– Polscy biskupi skrytykowali wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który oznajmił, że że krzyże w klasach szkół państwowych we Włoszech stanowią naruszenie wolności religijnej. „Obrona krzyża jest zadaniem nas wszystkich. Prawa niewierzącej mniejszości powinny być łączone z obowiązkiem respektowania praw większości ludzi wierzących” – czytamy w komunikacie z zebrania plenarnego KEP na Jasnej Górze. Biskupi przyjęli też dokument określający zasady okresu propoedeutycznego w seminariach, który ma pomóc w głębszej formacji kandydatów do kapłaństwa.

GRUDZIEŃ

2.12– Trybunał Konstytucyjny uznał, że wliczanie ocen z religii do średniej ocen na świadectwie jest zgodne z Konstytucją RP. Trybunał badał wniosek posłów lewicy, którzy uznali rozporządzenie w tej sprawie za sprzeczne z konstytucyjną zasadą bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych.

3.12 – Sejm RP przyjął uchwałę ws. "ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy", krytykując werdykt Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu przeciwko wieszaniu krzyży we włoskich szkołach. Posłowie wyrażają "zaniepokojenie wszelkimi decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących i burzą pokój społeczny".

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
17°C Sobota
wieczór
14°C Niedziela
noc
wiecej »