Kościół w Polsce: wydarzenia roku 2009

Publikujemy wykaz najważniejszych wydarzeń 2009 roku w Kościele katolickim w Polsce.

6-8.09 – Wybitni przedstawiciele wielu wyznań i religii oraz politycy i naukowcy z wielu krajów świata – w sumie blisko 2 tys. osób ze wszystkich kontynentów – uczestniczyli w Międzynarodowym Kongresie dla Pokoju, który odbywał się w Krakowie. Było to kolejne spotkanie z cyklu „Ludzie i Religie”, które od 1987 r. przygotowuje rzymska Wspólnota św. Idziego. Na program kongresu, który przebiegał pod hasłem „70 lat od wybuchu II wojny światowej”, złożyły się modlitwy wyznawców różnych religii i Kościołów oraz ponad 20 spotkań panelowych o problemach współczesnego świata i roli religii w ich rozwiązywaniu. Na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau odbył się Marsz i Ceremonia Pamięci. „Religie nie chcą wojny i nie chcą, aby wykorzystywano je dla wojny” - napisano w apelu końcowym. Współorganizatorem Kongresu był kard. Stanisław Dziwisz.

18.9 – Zmarła prof. Barbara Skarga, filozof, etyk, historyk filozofii, autorka wielu książek, redaktor naczelna pisma "Etyka", publikowała m.in. w miesięczniku „Znak”. Podczas wojny łączniczka AK, więziona w sowieckich łagrach, odznaczona Orderem Orła Białego. Miała 90 lat.

23.9 – Sąd okręgowy w Katowicach orzekł, że „Gość Niedzielny” i jego wydawca, archidiecezja katowicka, mają przeprosić Alicję Tysiąc i zapłacić jej 30 tys. zadośćuczynienia za artykuły w „GN”. Zdaniem Tysiąc sugerowały one, że zabiegając o aborcję usiłowała dopuścić się zabójstwa własnego dziecka. Redaktor naczelny tygodnika ks. Marek Gancarczyk ocenił, że wyrok jest zamachem na wolność słowa i zapowiedział odwołanie się od wyroku (co nastąpiło 2 listopada). Opinię, iż wyrok budzi wiele wątpliwości wyraził też Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski.

23-29.09 – W Polsce przebywała delegacja duchownych prawosławnych z klasztoru św. Nila na wyspie Stołobienskoje k. Ostaszkowa. W czasach sowieckich klasztor, odebrany prawosławnym, pełnił rolę więzienia, w którym - w latach 1939-40 – przetrzymywano polskich oficerów, zamordowanych następnie przez NKWD. Głównym celem wizyty było odebranie na Jasnej Górze kopii Cudownego Obrazu Czarnej Madonny dla wznoszonej na terenie klasztoru kaplicy pod Jej wezwaniem. Będą tam modlić się prawosławni, a także Polacy, w tym rodziny ofiar. Goście z Rosji odwiedzili kilka polskich miast, święte miejsca prawosławia, zostali tez przyjęci przez przedstawicieli Episkopatu, m.in. sekretarza generalnego KEP bp. Stanisława Budzika.

28.8 – W Warszawie obradował Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. „Kiedy zakaz in vitro zostaje odrzucony, to obowiązkiem posłów zatroskanych o ochronę godności człowieka jest dalsza aktywność w procesie legislacyjnym, aby maksymalnie ograniczyć szkodliwe aspekty regulacji” - powiedział po spotkaniu członek zespołu ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier

29.09 – Abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych powiedział w rozmowie z KAI: „Kompromis moralny nie jest możliwy. Rolą posłów jest walka o najwyższe dobro jakie jest możliwe do osiągnięcia. Kościół nie może proponować zła. Kościół toleruje wymuszone mniejsze zło, ale nie proponuje go”.

PAŹDZIERNIK

7.10 – Podczas zebrania plenarnego KEP w Warszawie promulgowano nowy statut tego gremium. Zakłada on m.in. wzmocnienie pozycji biskupów diecezjalnych, określa obowiązki Prymasa Polski (zapewniając mu stałe miejsce w Radzie Stałej i podkreślając jego „honorowe pierwszeństwo” wśród biskupów, które wyrażać się będzie m. in. podczas uroczystości liturgicznych). Statut ustanawia nowe gremium decyzyjne KEP – Radę Biskupów Diecezjalnych, składająca się ze wszystkich urzędujących biskupów diecezjalnych oraz tych, którzy są z nimi prawnie zrównani. Do rad i zespołów Konferencji Episkopatu będą mogli należeć jako członkowie również kapłani i ludzie świeccy - dotąd mogli oni być jedynie konsultorami.

8-11.10 – Ponad 500 delegatów z 29 krajów kontynentu uczestniczyło w Gdańsku w I Katolickich Dniach Społecznych dla Europy. W specjalnym przesłaniu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wyraził „hołd pamięci” dla Jana Pawła II, którego „słowa i odwaga miały decydujące znaczenie dla przyszłości Europy”. Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź Nawiązując do przewodniego tematu kongresu: „Solidarność wyzwaniem dla Europy”, nazwał spuściznę Solidarności ważnym nie tylko dla Polski ale i Europy i Kościoła. Dyskutowano m.in. o roli rodziny i kryzysie demograficznym oraz roli religii w budowaniu odpowiedzialności za życie społeczne. W końcowym Apelu wezwano do solidarności na trzech płaszczyznach: między pokoleniami, w obrębie kontynentu oraz Europy z resztą świata. Kongres organizowały: Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) z Brukseli i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
11°C Sobota
noc
wiecej »