Malezja: Kolejne kościoły płoną

Z jednego do czterech wzrosła liczba podpalonych dzisiaj w nocy kościołów w Malezji. Podpalenia mają najwyraźniej związek ze sprawą używania przez katolickie pismo słowa "Allah".

Co najmniej cztery kościoły zostały podpalone w nocy z czwartku na piątek w Malezji, kraju w większości muzułmańskim, gdzie trwa spór sądowy o prawo katolików do używania słowa "Allah" na określenie Boga - poinformowały w piątek źródła oficjalne.

Jedna ze świątyń została podpalona i poważnie zniszczona na przedmieściach Kuala Lumpur. Koktajlami Mołotowa obrzucono też inne kościoły, ale w wyniku ataku nie powstały duże szkody.

Minister spraw wewnętrznych Hishamuddin Hussein zapewnił, że incydenty te traktuje bardzo poważnie. Szef policji Musa Hassan ogłosił z kolei mobilizację dodatkowych sił do ochrony kościołów.

W czasie piątkowych modłów w dwóch głównych meczetach w centrum Kuala Lumpur młodzi wierni przynieśli transparenty nawołujące do obrony islamu i wygłaszali w tej sprawie płomienne przemowy. "Z błędnie użytych słów wyrasta herezja" i "Allah jest tylko dla nas" - głosiły hasła wypisane na transparentach.

W ubiegłym tygodniu malezyjski sąd wyższej instancji orzekł, że katolicka gazeta "Herald" może używać słowa "Allah" dla nazwania chrześcijańskiego Boga. Malezyjski rząd, który argumentował, że słowo to może być w Malezji używane tylko przez muzułmanów, zgłosił apelację do tego wyroku. W środę sąd wyższej instancji czasowo zawiesił obowiązywanie zgody na używanie słowa "Allah" przez niemuzułmanów.

Słowo "Allah" jest powszechne np. pośród anglojęzycznych malezyjskich chrześcijan w stanach Sabah i Sarawak na wyspie Borneo.

Malezja liczy 28 mln mieszkańców, głównie wyznających islam. Kwestia językowa wywołała napięcia między malajską większością, a mniejszościami chińską i indyjską, wyznającymi szereg innych religii, w tym chrześcijaństwo, hinduizm i buddyzm.

Nawoływanie muzułmanów do zmiany religii w Malezji jest karalne, lecz prawo jednocześnie gwarantuje obywatelom wolność wyznania. Buddyści, chrześcijanie i hinduiści w sumie stanowią 40 proc. populacji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
13°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
10°C Czwartek
rano
wiecej »