Benedykt XVI o znaczeniu Kolegium Północnoamerykańskiego w Rzymie dla ewangelicznego świadectwa katolików w USA
Na zakończenie obchodów 150. rocznicy powstania Papieskiego Kolegium Północnoamerykańskiego spotkał się z jego obecnymi i dawnymi wychowankami, wśród których nie brakuje też biskupów.
„W ciągu półtora wieku kolegium dało swym studentom wyjątkowe doświadczenie – powiedział Papież. – Pozwoliło im poznawać powszechność Kościoła, jego rozległą tradycję intelektualną i duchową, jak też pilne zadanie niesienia zbawczej prawdy Chrystusa ludziom wszystkich czasów i na każdym miejscu. Ufam, że kładąc nacisk na te znamiona rzymskiej edukacji w każdym aspekcie swego programu formacyjnego kolegium będzie nadal wydawać mądrych i ofiarnych duszpasterzy. Będą oni umieli przekazywać wiarę katolicką w nieskażonej pełni. Zaniosą niezmierne Chrystusowe miłosierdzie słabym i zagubionym. Uzdolnią amerykańskich katolików do tego, by byli ewangelicznym zaczynem w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym swego narodu”.
Papieskie Kolegium Północnoamerykańskie powstało w 1859 r. Od tego czasu przewinęło się przez nie ponad 5 tys. seminarzystów i tysiące studiujących na rzymskich uczelniach księży.
O decyzji Papieża poinformowała 5 kwietnia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Z przekazanych informacji wynika, że papież nie przyjął ostatnio żadnych wizyt.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.
Prezentacji polskiego tłumaczenia watykańskiego dokumentu "Antiqua et nova".
Jun wydał oświadczenie za pośrednictwem swoich prawników kilka godzin po decyzji TK.