Odkryto niepublikowany dotąd tekst Pawła VI

Dwustronicowy dokument nosi tytuł: "Dio".

W 39 rocznicę śmierci Pawła VI portal Avvenire opublikował jego tekst o pragnieniu Boga. Dokument składa się z dwóch odręcznie zapisanych stron, bez żadnej korekty. Swoje rozmyślania papież zatytułował "Dio", czyli "Bóg". Choć jak sugeruje portal, prawdopodobnie zwrot jest tu użyty w formie wołacza. Paweł VI zwraca w swoim tekście uwagę na relację Bóg-człowiek.

Czytamy:
"Powszechne pragnienie Boga przez nasze biedne dusze, które dręczone są problemami religijnymi współczesnego umysłu, może być dwojakie i wynikające z:
1) chęci bezpośredniego doświadczenie Boga; jeśli Go nie widzisz, zrozum Go; jeśli Go nie rozumiesz, poczuj Go: Ciebie pragnie moja dusza, jak spragniona ziemia wody.
2) chęci otrzymania cudownego znaku od Boga, znaku Jego wszechmocy i cudownej opieki". 

Paweł VI tłumaczy, że to pierwsze doświadczenie dotyczy wnętrza, drugie tego, co na zewnątrz.

"Miłość bliźniego i miłość Boga mogą dać szczęście i być wystarczającą odpowiedzią na pierwsze pragnienie: kto kocha - słyszy, kto kocha - rozumie, kto kocha - cieszy się Bogiem; droga miłości daje nową pewność, która sprawia, że dusza jest bezpieczna i wierna, chętna do wędrowania w cieniu trwającej nocy do przyszłego światła" - pisze papież.

Dalej Paweł VI zwraca uwagę, że słowo Chrystusa zaspokaja drugie pragnienie. Wskazuje jednak, że Jezus domaga się od nas aktu głębokiej wiary, który wyraża się w zdaniu: "Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli". Papież podkreśla, że akceptacja Słowa Pańskiego zawiera w sobie pocieszającą myśl, by patrzeć z podziwem na te ważne sprawy, które znamy bezpośrednio z wiedzy i z doświadczenia. Ale także, by szukać tych niezliczonych dowodów świadczących o istnieniu żyjącego, ukrytego i obecnego Boga. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  4°C Wtorek
  wieczór
  1°C Środa
  noc
  1°C Środa
  rano
  2°C Środa
  dzień
  wiecej »