Wystawa antyaborcyjna w sądzie

Bielski sąd grodzki zajął się we wtorek sprawą kontrowersyjnej wystawy antyaborcyjnej "Wybierz Życie", zorganizowanej w ub. roku w centrum Bielska-Białej przez organizację Rycerze Kolumba. Policja zarzuca im doprowadzenie do zgorszenia w miejscu publicznym. Organizacja czuje się niewinna. Sąd ogłosi decyzję 19 stycznia.

Jako oskarżony przed sądem stanął lider bielskiego oddziału Rycerzy Kolumba Jacek Umel. Nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Świadek, dziennikarz Piotr Płatek, który latem złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury, podtrzymał swe wcześniejsze słowa, że czuł się zgorszony i chciał chronić od widoku ociekających krwią fotogramów swojego pięcioletniego syna. Podkreślał, że nie występował przeciwko idei wystawy, lecz jedynie jej lokalizacji - centralnym placu miasta, popularnym miejscu spacerów z dziećmi.

Rycerze Kolumba, wnosząc od oddalenie zarzutów, twierdzili, że doniesienie miało charakter walki ideowej, która zmierza do ograniczenia "pewnym grupom prawa do wypowiedzi". Zwracali zarazem uwagę, że epatowanie krwią i okrucieństwem jest normą. Dołączyli do akt sprawy dwie opinie duchownych, abp. Stanisława Wielgusa i bp. Tadeusza Rakoczego, z których wynika, że ekspozycja jest zgodna z nauką Kościoła.

Ekspozycja stanęła na głównym placu Bielska-Białej w lipcu ubiegłego roku. Kilkunastu bielszczan zaapelowało wówczas do prezydenta miasta, by przenieść ją w miejsce, w którym ograniczony dostęp będą do niej mieli małoletni. Autorzy apelu twierdzili, że wystawa "epatuje okrutnymi, pełnymi krwi i przemocy zdjęciami, które przy takiej jej lokalizacji bez jakichkolwiek ograniczeń mogą oglądać najmłodsi mieszkańcy Bielska-Białej". Jeden z sygnatariuszy powiadomił bielską prokuraturę.

Prezydent Jacek Krywult w odpowiedzi napisał, że magistrat nie może przenieść wystawy w inne miejsce, gdyż nie wydawał zgody na jej zorganizowanie. Organizatorzy bowiem musieli jedynie zwrócić się do Miejskiego Zarządu Dróg z wnioskiem o zajęcie pasa drogowego, zrobili to i tylko oni mogą podjąć decyzję o przeniesieniu wystawy.

W listopadzie ub. roku na posiedzeniu bez udziału stron sąd nakazał Umlowi zapłacić grzywnę w wysokości 500 zł. Uznał bowiem, że wystawa, stojąc w miejscu publicznym, miała charakter gorszący. Rycerze Kolumba złożyli na to postanowienie skargę i sprawa trafiła na wokandę.

Ekspozycja "Wybierz życie" po raz pierwszy została ustawiona w 2005 roku w Łodzi. Jej właścicielem jest antyaborcyjna Fundacja Pro. Ekspozycję prezentowano w wielu miastach Polski. Sprawa wystawy kilkakrotnie trafiała na wokandę. Ekspozycji zarzucano drastyczność. Dotychczas wszystkie sprawy kończyły się odrzuceniem zarzutów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA, PROCES

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
18°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
12°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
wiecej »