"Chrześcijanie i muzułmanie - zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa" - to hasło tegorocznego, jubileuszowego X Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody odbędą się 26 stycznia w Domu Parafialnym przy parafii św. Floriana na warszawskiej Pradze.
Organizatorami Dnia Islamu, tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, są Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski i Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. Dzień Islamu nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie ramadanu - muzułmańskiego miesiąca postu. Hasłem tegorocznego Dnia Islamu są słowa "Chrześcijanie i muzułmanie - zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa".
"Jako ludzie wierzący, pragniemy współpracować w poszukiwaniu trwałego i sprawiedliwego rozwiązania plagi ubóstwa. Z pewnością zakłada to refleksję nad poważnymi problemami naszych czasów, i na ile to możliwe, wspólne zaangażowanie w celu ich zlikwidowania. W tym względzie wspomniane aspekty ubóstwa, powiązane ze zjawiskiem globalizacji, mają także znaczenie duchowe i moralne, gdyż wszyscy jesteśmy wezwani do budowania jednej rodziny ludzkiej, w której jednostki, społeczeństwa i narody postępują zgodnie z zasadami braterstwa i odpowiedzialności" - napisano w przesłaniu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie ramadanu w ub. roku.
Centralne obchody Dnia Islamu rozpoczną się o godz. 17.00 w Domu Parafialnym przy parafii św. Floriana na warszawskiej Pradze (ul. Floriańska 3) prezentacją muzyki Orientu. Następnie zaprezentowane zostanie hasło tegorocznego Dnia Islamu. Po odczytaniu przesłań do katolików i muzułmanów odbędzie się tradycyjne czytanie świętych ksiąg. Rozważane będą fragmenty Pisma Świętego i Koranu dotyczące ubóstwa i walki z nim, po czym nastąpi dwugłos katolicko-muzułmański o przezwyciężaniu ubóstwa przez obydwie religie.
Spotkanie zakończy dyskusja panelowa oraz wspólna modlitwa i przekazanie sobie znaku pokoju.
Uczestnikami Dnia Islamu będą m.in. bp Romuald Kamiński - przewodniczący Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski, członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz duchowi przywódcy wspólnoty muzułmańskiej w Polsce.
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów powstała w 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski. To w odpowiedzi na prośbę katolickiej strony Rady Episkopat podjął w 2000 r. decyzję o obchodzeniu Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia każdego roku.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.