UE: 3 mln euro na pomoc dla Haiti

Komisja Europejska (KE) w trybie pilnym odblokowała w środę 3 miliony euro z unijnego budżetu na pomoc dla Haiti, gdzie doszło do silnego trzęsienia ziemi.

"Trzy miliony euro to maksymalna kwota, którą mogliśmy odblokować w trybie pilnym. W miarę rozwoju sytuacji, w najbliższych tygodniach kwota ta może się zwiększyć" - powiedział rzecznik KE ds. pomocy rozwojowej i humanitarnej John Clancy.

Przypomniał, że Haiti, jeden z najbiedniejszych krajów świata, należy do największych beneficjentów unijnej pomocy rozwojowej, otrzymując co roku ok. 20 mln euro. "W najbliższych tygodniach KE może podjąć decyzję o przekierowaniu tych środków tam, gdzie będą one najbardziej potrzebne" - powiedział.

KE ocenia, że najpilniejszą potrzebą na Haiti jest teraz zapewnienie wody pitnej, środków łączności oraz lekarstw i sprzętu medycznego. Na razie zbiera informacje o sytuacji na miejscu. W drodze na Haiti z Dominikany jest unijny wysłannik.

W KE uruchomiono system zarządzania kryzysowego i koordynacji pomocy od poszczególnych krajów członkowskich. Kilka z nich, jak Wielka Brytania, Belgia, Luksemburg, już postanowiły wysłać do Haiti grupy ratowniczo-poszukiwawcze. Z kolei Niemcy uruchomiły własną komórkę kryzysową i zaofiarowały milion euro; Francja podała, że wysyła dwa samoloty z żandarmami i lekarzami.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zwołała spotkanie koordynacyjne z udziałem komisarza ds. pomocy rozwojowej i humanitarnej Karela De Guchta, odpowiadającego za mechanizm reagowania kryzysowego komisarza ds. środowiska Stawrosa Dimasa i innych służb.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek skierował kondolencje do rodzin ofiar kataklizmu i wezwał kraje UE do niesienia pomocy humanitarnej oraz w odbudowie kraju.

Do trzęsienia ziemi o sile 7 w skali Richtera doszło niedaleko przeludnionej stolicy kraju Port-au-Prince. Najprawdopodobniej w jego wyniku zginęły setki ludzi, a tysiące znalazły się pod gruzami.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
14°C Wtorek
noc
13°C Wtorek
rano
16°C Wtorek
dzień
17°C Wtorek
wieczór
wiecej »