MSWiA opublikowało w czwartek rozporządzenie, które upraszcza procedury administracyjne związane z remontem lub odbudową domów i mieszkań zniszczonych albo uszkodzonych w wyniku sierpniowych nawałnic. Regulacja dotyczy 101 gmin w trzech województwach.
Rozporządzenie premiera ws. "gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r." zostało zamieszczone na stronie internetowej MSWiA.
Dokument wraz z załącznikiem określa gminy, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Rozporządzenie będzie ważne przez dwa lata od dnia jego wejścia w życie.
"Rozporządzenie nie uwzględnia gmin, na terenie których wystąpiły szkody inne niż w obiektach budowlanych" - podkreślono w uzasadnieniu.
Dokument zawiera wykaz 101 gmin - 63 z województwa wielkopolskiego, 28 z województwa kujawsko-pomorskiego i 10 z województwa pomorskiego.
Kwota odszkodowania, w formie zasiłku celowego, na odbudowę budynków mieszkalnych została podwyższona do 200 tys. zł (dotychczas ta kwota wynosiła do 100 tys. zł), a dla budynków gospodarczych będzie to kwota do 100 tys. zł.
"To nie jest ostatnie słowo. Jeżeli będzie taka potrzeba, to ta kwota może ulec podwyższeniu" - powiedział wcześniej w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.
Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak poinformował PAP, że liczba budynków, które zostały uszkodzone w wyniku nawałnic, wynosi ogółem 4154. 3005 z nich to budynki mieszkalne, głównie na Pomorzu i Kujawach.
W związku z nawałnicami, które od 11 sierpnia przeszły nad Polską, strażacy interweniowali ponad 22 tys. razy. W wyniku nawałnic zginęło sześć osób, a 52 zostały ranne, w tym 13 strażaków.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.