Reklama

“Nigdy więcej rozlewu krwi!”

Do przerwania błędnego koła przemocy oraz do ustanowienia trwałego i sprawiedliwego pokoju wezwali przywódców i mieszkańców Ziemi Świętej biskupi amerykańscy i europejscy na zakończenie swego pobytu w tym regionie. W skład 26-osobowej delegacji, która przebywała tam w dniach 10-14 stycznia, wchodzili nie tylko hierarchowie, ale także przedstawiciele organizacji kościelnych.

Reklama

„Nigdy więcej przelewania krwi! Nigdy więcej walk! Nigdy więcej terroryzmu! Nigdy więcej wojny! Przerwijmy błędne koło przemocy. Oby mógł zapanować trwały pokój, oparty na sprawiedliwości, oby doszło do prawdziwego pojednania i uzdrowienia” – głosi oświadczenie, przyjęte w ostatnim dniu pobytu delegacji w Jerozolimie. Są to ostatnie słowa, jakie Benedykt XVI wypowiedział tuż przed opuszczeniem Izraela 15 maja ub.r. w Tel Awiwie.

Hierarchowie przypomnieli, że proponowane przez papieża rozwiązanie problemu dla obu państw (Izraela i Palestyny) „nie wydaje się bliskie”. Chociaż wielu pragnie pokoju, „ale tym, czego potrzeba, jest zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości, która zapewnia pokój” – czytamy w oświadczeniu. Zwraca ono uwagę, że „rozwiązania są dobrze znane przywódcom, ale potrzebna jest odwaga serca i wola polityczna”.

Rozwiązanie to – jak przypomniał Ojciec Święty – przewiduje „prawo Izraela do istnienia i cieszenia się pokojem i bezpieczeństwem w ramach uznanych przez społeczność międzynarodową granic oraz podobne prawo narodu palestyńskiego do niezależnej, suwerennej ojczyzny, do życia w godności i swobodnego podróżowania”. "Zagrażają temu przemoc, burzenie mieszkań, problemy związane z wizami, wywłaszczanie z ziem i inne elementy polityki" – podkreślili hierarchowie.

Dokument wskazuje też na „brak kontaktu ludzkiego między Izraelczykami a Palestyńczykami, który wystawia na niebezpieczeństwo zaufanie i dialog”. Autorzy zachęcają także do „pełnego zastosowania Układu Podstawowego [z 1993 – KAI] i do ułatwień w zakresie wydawania wiz pracownikom duszpasterskim, aby umożliwić Kościołowi pełnienie jego misji”.

Pogarszająca się sytuacja nie służy ani Palestyńczykom, ani temu regionowi i światu – podkreślili członkowie delegacji. Zwrócili uwagę na konieczność „informowania katolików na całym świecie o tym, co się tutaj dzieje”. „Wzywamy wiernych z wszystkich krajów, aby modlili się za Kościół Matkę i o sprawiedliwy pokój, aby byli poinformowani o tej sytuacji oraz aby pielgrzymowali i świadczyli o drgającej wierze żywych kamieni Kościoła miejscowego. Zachęcamy was do wspierania tych, którzy, sprawując swe funkcje publiczne, podejmują odważne decyzje na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu” – stwierdza oświadczenie biskupów.

Na zakończenie podkreśla, że chociaż w obecnej sytuacji trudno jest mieć nadzieję, ale „jako chrześcijanie narodziliśmy się wszyscy w Betlejem i wszyscy zmarliśmy i zmartwychwstaliśmy w Jerozolimie”. „Mimo ran tej ziemi miłość i nadzieja pozostają żywe. Pokój ze sprawiedliwością są w zasięgu ręki, ale przywódcy polityczni i wszyscy ludzie dobrej woli potrzebują odwagi, aby to osiągnąć” – stwierdzili hierarchowie amerykańscy i europejscy.

Organizatorem tego tradycyjnego, dorocznego wydarzenia była Koordynacja Konferencji Biskupich na rzecz Kościołów w Ziemi Świętej i Zgromadzenie Biskupów Ziemi Świętej. W tym roku na wyraźne życzenie przewodniczących episkopatów, należących do Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), zebranych w Paryżu w październiku ub.r., członkiem delegacji był także sekretarz generalny CCEE ks. Duarte da Cunha.

W czasie swej podróży delegacja odwiedziła chrześcijan Gazy i parafie na Zachodnim Brzegu Jordanu, następnie spotkała się z miejscową ludnością, z młodymi kapłanami i seminarzystami, przebywała na uniwersytecie w Betlejem i w seminarium w Beit Safa. Odbyła też rozmowy z prezydentami: Izraela – Szimonem Peresem i Autonomii Palestyńskiej – Mahmudem Abbasem. W ostatnim dniu pobytu hierarchowie sprawowali Mszę św. w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, podczas której modlili się m.in. za ofiary niedawnego trzęsienia ziemi w Haiti i o pokój w Ziemi Świętej. Liturgii przewodniczył przewodniczący episkopatu amerykańskiego bp Gerald Kicanas z Tucson.

Początki odwiedzin Ziemi Świętej przez przedstawicieli konferencji biskupich Europy i USA sięgają połowy lat dziewięćdziesiątych ub. wieku, gdy episkopat Stanów Zjednoczonych rozpoczął bliską współpracę z Kościołami tego regionu. W 1997 biskupi amerykańscy poprosili swych kolegów na Starym Kontynencie o wspólne dzielenie z nimi zaangażowania na rzecz wspierania Kościoła w Ziemi Świętej. W ten sposób narodziła się Koordynacja, która od 1998 organizuje co roku wizytę solidarności na ziemiach, na których narodził się Kościół. Obecnie sekretarzem tego organizmu jest dr David Ryall z Konferencji Biskupiej Anglii i Walii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama