W Malezji nadal niespokojnie

Sytuacja mniejszości religijnych w Malezji budzi zaniepokojenie międzynarodowej opinii publicznej. Obawy o rozwój wydarzeń w tym kraju wyraził m.in. przedstawiciel agendy amerykańskiego Departamentu Stanu monitorującej wolność religijną na świecie.

Fala ataków na chrześcijańskie miejsca kultu, związana z używaniem przez niemuzułmanów słowa „Allach”, rozchodzi się też na inne wyznania. Agencje odnotowały we wtorek obrzucenie kamieniami świątyni sikhijskiej w stołecznym Kuala Lumpur. Na szczęście są jedynie nieznaczne szkody materialne. Tymczasem biuro prawnicze reprezentujące chrześcijan w sporze z rządem o Allacha zostało splądrowane przez nieznanych sprawców. Zdaniem przedstawiciela kancelarii, włamanie wyglądało na próbę zastraszenia adwokatów.

Z kolei cytowany przez agencję Fides ks. Paolo Nicelli, islamolog i znawca problematyki malezyjskiej, uważał, że głównym problemem w tym kraju jest sprzeczność natury prawnej. Z jednej strony islam jest tam religią państwową, a z drugiej konstytucja gwarantuje wolność wyznania. W związku z tym owa swoboda sumienia może być ograniczana przez państwo, zwłaszcza gdy chodzi o głoszenie innych doktryn religijnych wśród muzułmanów. Stąd, zdaniem włoskiego misjonarza, sytuację chrześcijan w Malezji należy uznać nie tyle za prześladowanie, co dyskryminację. Ujawnia się to m.in. w traktowaniu niemuzułmanów jako obywateli drugiej kategorii, bez szans np. na karierę urzędniczą. Obowiązuje tam też zakaz wstępu dla obcych misjonarzy, a liczba święceń kapłańskich jest odgórnie ograniczana. Problemem jest również malezyjski wymiar sprawiedliwości, gdzie obowiązują dwojakiego rodzaju trybunały: cywilne i islamskie. Te pierwsze w rozstrzyganiu skarg chrześcijan często uznają się za niekompetentne w sprawach religijnych, a drugie dotyczą wyłącznie muzułmanów. I tak powstaje błędne koło – zaznacza ks. Nicelli.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Wtorek
wieczór
13°C Środa
noc
12°C Środa
rano
15°C Środa
dzień
wiecej »