Przedstawiciele dwóch dużych miast na krańcach województwa śląskiego obawiają się konsekwencji utworzenia Metropolii Silesia.
Stowarzyszenia Niezależni.BB i Stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy wydały oświadczenie, w którym przyznają, że korzyści dla członków nowej Metropolii Silesia są oczywiste, stwierdzają jednak, że „górnośląski punkt widzenia nie powinien być jedynym, który jest w tej sprawie uwzględniany, gdyż województwo śląskie jest pod wieloma względami bardzo zróżnicowane”. Ich zdaniem zwiększenie roli centrum województwa stworzy „województwo dwóch prędkości”.
Przedstawiciele stowarzyszeń oczekują od samorządu wojewódzkiego działań zapobiegających „dalszej marginalizacji wojewódzkich peryferii”. Podają w związku z tym przykłady możliwych do podjęcia działań. Wśród nich wymieniają dekoncentrację instytucji szczebla wojewódzkiego, stwierdzając, że „nie ma żadnego racjonalnego powodu, by wszystkie instytucje regionalne musiały mieć swoją siedzibę w Katowicach i najbliższej okolicy”. Oczekują też m.in. „regionalnego wsparcia dla systemów ponadlokalnej komunikacji zbiorowej na terenach poza konurbacją górnośląską”.
Autorzy oświadczenia wyrażają na końcu obawę, że „w przeciwnym razie narastać będzie zjawisko dezintegracji społecznej województwa, które prędzej czy później doprowadzi do jego rozpadu”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.