Czy to będzie "województwo dwóch prędkości"?

Przedstawiciele dwóch dużych miast na krańcach województwa śląskiego obawiają się konsekwencji utworzenia Metropolii Silesia.

Stowarzyszenia Niezależni.BB i Stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy wydały oświadczenie, w którym przyznają, że korzyści dla członków nowej Metropolii Silesia są oczywiste, stwierdzają jednak, że „górnośląski punkt widzenia nie powinien być jedynym, który jest w tej sprawie uwzględniany, gdyż województwo śląskie jest pod wieloma względami bardzo zróżnicowane”. Ich zdaniem zwiększenie roli centrum województwa stworzy „województwo dwóch prędkości”.

Przedstawiciele stowarzyszeń oczekują od samorządu wojewódzkiego działań zapobiegających „dalszej marginalizacji wojewódzkich peryferii”. Podają w związku z tym przykłady możliwych do podjęcia działań. Wśród nich wymieniają dekoncentrację instytucji  szczebla wojewódzkiego, stwierdzając, że „nie ma żadnego racjonalnego powodu, by wszystkie instytucje regionalne musiały mieć swoją siedzibę w Katowicach i najbliższej okolicy”. Oczekują też m.in. „regionalnego wsparcia dla systemów ponadlokalnej komunikacji zbiorowej na terenach poza konurbacją górnośląską”.

Autorzy oświadczenia wyrażają na końcu obawę, że „w przeciwnym razie narastać będzie zjawisko dezintegracji społecznej województwa, które prędzej czy później doprowadzi do jego rozpadu”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Bytomianin
  23.08.2017 18:53
  Problem w tym że GOP(Górnośląski Okręg Przemysłowy) to miasta które współgrały i rozwijały się wspólnie przez ostatnie 150 lat, a rzeczone "peryferyjne" części województwa zostały przyłączone do nowo powstałego województwa w 1998/99 roku. Już przed wojną istniały plany stworzenia "mini metropolii" łączącej trzy najsilniejsze miasta ówczesnych Niemiec, czyli Bytomia,Gliwic i Zabrza. Zarzut w stronę GOP że korzysta z niezwykle korzystnego położenia miast które stanowią tak naprawdę 2 mln metropolię już od 100? lat jest nietrafiony, warto by się zastanowić nad kosztem urbanizacji okolic Bielska-Białej,Częstochowy czy Żywiecczyzny aby połączyć je z GOP. Koszt niewyobrażalny. Co do administracyjnych budynków i ich siedzib,zgoda, można je rozdzielić po całym regionie.
 • Gość
  23.08.2017 19:18
  „nie ma żadnego racjonalnego powodu, by wszystkie instytucje regionalne musiały mieć swoją siedzibę w Katowicach i najbliższej okolicy” Nieprawda, do Katowic są połączenia bezpośrednie z większości miast na Śląsku. Do Bielska w większości przypadków trzeba jeździć z przesiadkami.
 • edzio
  23.08.2017 20:55
  Racja, przecież ludzie uwielbiają plątać się po urzędach. Plątać się po jednym mieście to mało, trzeba zrobić tak, by plątali się po całym regionie.
 • bielszczanin
  25.08.2017 15:38
  A do jakich instytucji regionalnych ludzie jeżdżą masowo? Odpowiedź: do żadnych. Od obsługi ludności są gminy i powiaty a nie samorząd województwa, z którym kontaktują się głownie inne samorządy. A gdzie pojedzie burmistrz swoim samochodem z kierowcą - to aż taka różnica?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  20°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »