Holandia: Proces populistycznego krytyka islamu

Przed sądem w Amsterdamie rozpoczął się w środę proces krytyka islamu, populistycznego przywódcy antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności Geerta Wildersa, oskarżonego o podżeganie do nienawiści. Holender nie przyznaje się do winy i powołuje się na prawo do wolności słowa oraz na swój immunitet parlamentarzysty.

Przed gmachem sądu kilkuset sympatyków Wildersa demonstrowało przeciwko pociąganiu go do odpowiedzialności. Trzymano plakaty z napisami o "rytualnym zarzynaniu naszej wolności".

Prokuratura zarzuca Wildersowi, o którym zrobiło się głośno, gdy nakręcił antyislamski film wideo pt. "Fitna", obrazę muzułmanów i ich religii oraz podżeganie do nienawiści wobec wyznawców islamu.

Wildersowi grozi 16 miesięcy więzienia i 10 tys. euro grzywny.

W przededniu procesu oskarżony wyrażał przekonanie, że zostanie uniewinniony. Twierdził, że wypowiadając się przeciwko islamowi i islamskim ekstremistom korzystał jedynie z prawa do swobodnego wyrażania opinii. Holenderskiemu wymiarowi sprawiedliwości i koalicji rządzącej zarzucił zainscenizowanie "politycznego procesu pokazowego".

W sądzie Wilders nie przyznał się do winy. Jego obrońca Abraham Moszkowicz oświadczył, że zarzucane jego klientowi krytyczne wypowiedzi na temat Koranu, muzułmanów i islamu były "istotnym wkładem w debatę publiczną". Dodał, że założyciel i przywódca Partii na rzecz Wolności krytykował islam zawsze jako deputowany do holenderskiego parlamentu, więc jest objęty immunitetem.

W opublikowanym w 2008 roku filmie "Fitna" Wilders przedstawił islam jako "krwiożerczą ideologię terrorystyczną". Prokuratura zarzuca mu też, że w przemówieniach i wywiadach domagał się zakazu Koranu, nazywając tę świętą księgę islamu "faszystowską" i przyrównując ją do "Mein Kampf" Hitlera.

Agencja dpa odnotowuje, że Wilders cieszy się w Holandii dużą popularnością. Sondaże wskazują, że jego Partia na rzecz Wolności jest jedną z największych sił politycznych w kraju.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
7°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
2°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
wiecej »