"Zatrzymaj aborcję" - dziś rusza zbiórka podpisów

Zatrzymajaborcje.pl - to adres uruchomionej dziś strony internetowej, z której można pobrać formularz do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem "Zatrzymaj aborcję", zakazującym aborcji eugenicznej. Rozpoczęta dziś zbiórka potrwa do 15 listopada, a w ciągu 3 miesięcy Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję" musi złożyć u Marszałka Sejmu minimum 100 tys. podpisów.

Zatrzymajaborcje.pl

- Dziś przed południem otrzymaliśmy pismo od Marszałka Sejmu, które nam pozwala na rozpoczęcie zbiórki i uruchomiliśmy stronę zatrzymajaborcje.pl, gdzie można znaleźć m.in. projekt ustawy, tzw. "ABC projektu" i pobrać kartę do zbierania podpisów. Na zbiórkę mamy 3 miesiące, a w praktyce 2,5 miesiąca, ponieważ podpisy trzeba policzyć i przed upływem 3 miesięcy złożyć u Marszałka Sejmu - mówi w rozmowie z KAI Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, dyrektor stowarzyszenia CitizenGO Polska i zastępca pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję". Jak podkreśla, włączenie się w zbiórkę nie jest skomplikowane: wystarczy pobrać kartę do zbiórki podpisów i po ich zebraniu, np. wśród rodziny, sąsiadów, czy w miejscu pracy, odesłać kartę na adres komitetu "Zatrzymaj Aborcję". 

"Jeśli ktoś ma więcej czasu, zachęcamy do dołączenia do grona wolontariuszy, którzy w bardziej zorganizowany sposób prowadzą zbiórkę. Takich osób jest już ok. 10 tys., a kolejne mogą się zgłosić za pośrednictwem strony internetowej" - zachęca Korzekwa-Kaliszuk. Jak podkreśla, ustawa obliguje do zbiórki podpisów w formie papierowej, dlatego nie jest możliwe prowadzenie zbiórki przez internet. Zaznacza też, że apel o zbieranie podpisów spotyka się także z dużym odzewem w środowiskach polonijnych. 

"Zachęcamy do prowadzenia takiej zbiórki poza granicami Polski - wystarczy mieć polskie obywatelstwo" - apeluje. 

Jeśli uda się zebrać 100 tys. podpisów, zostaną one złożone u Marszałka Sejmu, który, na mocy ustawy, jest zobligowany do zarządzenia pierwszego czytania projektu ustawy w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia wymaganej liczby podpisów. 

Jak zapewnia Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, zbiórka nie skończy się wraz z osiągnięciem tej liczby. 

"Optymalnie było zebrać milion podpisów. To jest realne, ale nie mamy gwarancji, że tak się stanie. Żaden podpis nie zbierze się sam, bez zaangażowania konkretnych ludzi" – dodaje.

Komitet liczy na szerokie poparcie parlamentarzystów i nie zraża się tym, że w poprzednich latach podobne inicjatywy były przez Sejm odrzucane. "Większość tych inicjatyw przypadała na czas rządów PO-PSL i wynik głosowania był do przewidzenia. Teraz sytuacja jest inna" – uważa Korzekwa-Kaliszuk.

Co zakłada projekt ustawy?

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza "Zatrzymaj aborcję!" ma na celu wyeliminowanie z polskiego prawa przesłanki eugenicznej - jednej z trzech przesłanek pozwalających na dokonanie legalnej aborcji na koszt podatnika w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Przesłanka eugeniczna, czyli podejrzenie choroby lub niepełnosprawności poczętego dziecka, pozwala matce podjąć decyzje o aborcji do momentu osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety, czyli - według polskich kryteriów ok. 24 tygodnia życia. Na mocy tej przesłanki w Polsce zabijanych jest obecnie 96 proc. dzieci spośród wszystkich poddawanych aborcji: w 2015 r. w polskich szpitalach było to 1000 spośród 1044 dzieci poddanych aborcji. 

Projekt ustawy inicjatywy "Zatrzymaj aborcję" zakłada zmianę ustawy z dn. 7 stycznia 1993 r., znowelizowanej w 1996 r., o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, wprowadzając do tejże trzy zmiany. Najistotniejszą z nich jest uchylenie art. 4a ust 1 pkt 2, brzmiącego: "Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy: badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu". 

Projekt „Zatrzymaj aborcję” to już piąta obywatelska próba wprowadzenia zmian w prawie dotyczącym aborcji i zarazem trzecia podjęta od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych w 2015 r. Niespełna rok temu posłowie odrzucili ostatnią propozycję nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Autorem projektu były Fundacja Pro-prawo do życia i Instytut „Ordo Iuris”. Komitet „Stop aborcji” zebrał pod projektem 450 tys. podpisów.ie 10 tys. wolontariuszy.

Przeczytaj też: Kaja Godek: Jest duże poruszenie. Wierzę, że tym razem się uda

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  01.09.2017 15:47
  Jestem trochę zdumiony! Skoro PiS ma większość i w każdej chwili może podjąć działania legislacyjne w tej materii, to po co ta (kolejna już przecież) zbiórka podpisów ???
 • Gość
  01.09.2017 15:47
  Mam nadzieję, że w wydaniu papierowym "Gościa Niedzielnego", "Niedzieli" i innych katolickich czasopism też będzie dołączony formularz do zbierania podpisów.
 • kluszczak
  22.09.2017 02:04
  nie ma co liczyć na PIS. to nic że akceptując bestialskie mordowanie niewiniątek idą do kościoła i obłudnie otwierają swoje buzie do Komunii Świętej w świetle kamer telewizyjnych. To my mamy działać, to my mamy krzyczeć, to my mamy bronić tych, którzy sami bronić się nie mogą
 • Obywatelka
  28.09.2017 10:06
  Ja się już podpisałam i zachęcam innych do podpisania się. Życie ma się jedno. Ja jako młoda osoba nie dopuszczam nawet myśli, aby w przyszłości poddać się aborcji, jakie urodzę dziecko czy zdrowe czy chore to go wychowam. Dziecko nic nie jest winne, że się urodzi np. z wadą genetyczną, to dlaczego ma się go pozbyć z życia????
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  31°C Wtorek
  wieczór
  28°C Środa
  noc
  24°C Środa
  rano
  32°C Środa
  dzień
  wiecej »