Polscy ratownicy pomagają rannym w Petit Goave

15 polskich ratowników do późnych godzin popołudniowych czasu lokalnego będzie pomagać osobom poszkodowanym we wstrząsach wtórnych, do których doszło w środę na Haiti. Pozostali w czwartek rozładowywali i rozwozili polską pomoc humanitarną - poinformował PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

15 strażaków lekarzy i ratowników medycznych zostało w środę przewiezionych śmigłowcem do miejscowości Petit Goave, która została dotknięta najsilniejszymi wstrząsami wtórnymi. Tam - przed miejscowym szpitalem - zorganizowali punkt medyczny, w którym pomagają rannym.

"Dzisiaj przyniesiono im 9-miesięczne dziecko. Zdiagnozowali, że ma silne zapalenie płuc, dzięki temu udało się je szybko, śmigłowcem wojskowym, przetransportować do szpitala w stolicy Haiti" - dodał Frątczak.

Reszta grupy pozostała w Port-au-Prince. W środę ratownicy ci przeszukiwali teren szkoły w miejscowości położonej pod stolicą. Nie znaleźli jednak osób żywych. W nocy i w czwartek pomagali w rozładowaniu polskiego samolotu z pomocą humanitarną.

Ziemia ponownie zatrzęsła się na Haiti w środę ok. godz. 6 rano czasu miejscowego. Siłę wstrząsów oceniono wstępnie na 6 w skali Richtera.

Silny wstrząs - jak powiedział PAP Frątczak - odczuwalny był także w obozie, w którym mieszkają polscy ratownicy. Nikomu jednak nic się nie stało.

Do poprzednich wstrząsów doszło 12 stycznia. Trzęsienie miało siłę 7 lub 7,3 st. (agencje podają różne informacje) i było najsilniejsze w tym regionie od ponad 200 lat. Według władz haitańskich, dotychczas pochowano w zbiorowych mogiłach ok. 70 tys. ofiar tego kataklizmu. Co najmniej 250 tys. osób jest rannych, a 1,5 mln nie ma dachu nad głową.

Polscy ratownicy wyruszyli na Haiti w miniony piątek. Wiele godzin - podobnie jak innym ekipom ratowniczym - zajęło im jednak dotarcie z lotniska na Dominikanie do Port-au-Prince.

Na miejscu jest 54 strażaków z Nowego Sącza, Warszawy, Gdańska, Łodzi i 10 psów wyszkolonych w poszukiwaniu żywych osób pod gruzami. Wyposażeni są w specjalistyczny sprzęt ratowniczy, m.in. geofony, kamery wziernikowe i termowizyjne oraz sprzęt mechaniczny i hydrauliczny do odgruzowywania.

W czwartek rano w stolicy Haiti wylądował samolot z Polski z pomocą humanitarną.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »