Indyjskie MSW zaleciło w piątek wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na krajowych lotniskach po otrzymaniu informacji wywiadu, że islamiści planują porwać samolot należący do państwowego przewoźnika Air India.
"Zaalarmowaliśmy osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo naszego lotnictwa cywilnego o możliwości próby porwania indyjskiego samolotu pasażerskiego" - oświadczył U.K. Bansal, specjalny sekretarz ds. bezpieczeństwa wewnętrznego w MSW.
"Najwyraźniej chodzi o ugrupowania terrorystyczne zagrażające indyjskim interesom" - dodał, nie precyzując jaką grupę ma na myśli.
MSW nie zaleciło zawieszenia lotów, jednak zasugerowało zaostrzenie kontroli i wzmocnienie ochrony na pokładach samolotów.
Największe zagrożenie dotyczy połączeń z krajami Południowoazjatyckiego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej (SAARC) - poinformował U.K. Bansal. W skład SAARC wchodzą Afganistan, Bangladesz, Bhutan, Malediwy, Nepal, Pakistan i Sri Lanka.
Według informacji dziennika "The Indian Express", które potwierdziła rzeczniczka władz nadzorujących transport lotniczy, agenci wywiadu odkryli spisek rebeliantów powiązanych z Al-Kaidą i Lashkar-e-Taiba, którzy zamierzali porwać samolot lecący do któregoś z krajów Azji Południowej.
Indyjskie media informują, że plany porwania odkryto podczas przesłuchania Amjada Khwaja, przywódcy ugrupowania islamskich ekstremistów Harkat-ul-Jihad-al-Islami, odpowiedzialnego za wiele ataków terrorystycznych w Indiach.
Alarm na lotniskach ogłoszono kilka dni po tym, jak minister obrony USA Robert Gates ostrzegł, że kilka grup terrorystycznych związanych z Al-Kaidą może próbować zaostrzyć relacje między Indiami i Pakistanem.
Oba graniczące ze sobą i uzbrojone w broń atomową kraje stoczyły trzy wojny, a rozmowy dotyczące rozwiązania sporu o Kaszmir zostały zawieszone po tym, jak wywodzący się z Pakistanu terroryści przeprowadzili serię zamachów w Bombaju w 2008 roku.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.