Jest wyrok TK ws. wyboru Julii Przyłębskiej na prezesa TK

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego są niekonstytucyjne w zakresie, w jakim pozwalają na ocenę prawidłowości powołania przez prezydenta prezesa Trybunału Konstytucyjnego - orzekł w poniedziałek niejednogłośnie Trybunał z wniosku posłów PiS.

Taki wyrok wydał pięcioosobowy skład TK w sprawie złożonego w lipcu br. wniosku. Posłowie PiS zakwestionowali przepisy Kpc, na których podstawie sądy cywilne - jak mówili - "roszczą sobie prawo" do badania decyzji związanych z powołaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę prezesa TK Julii Przyłębskiej. Zdaniem posłów władza sądownicza nie ma prawa badania legalności prawidłowości powołania prezesa TK.

Zdanie odrębne złożył sędzia Leon Kieres. Obecnie uzasadnienie wyroku wygłasza sędzia-sprawozdawca Zbigniew Jędrzejewski.

W lutym br. Sąd Apelacyjny w Warszawie, na kanwie wniosku b. prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, zadał Sądowi Najwyższemu pytanie prawne ws. umocowania sędzi Przyłębskiej "do dokonywania czynności za prezesa TK jako stronę albo uczestnika postępowania cywilnego" oraz problemu, czy tę kwestię może oceniać sąd powszechny. SA wskazał m.in., że w grudniu 2016 r. nie została podjęta przewidziana w przepisach uchwała Zgromadzenia Ogólnego TK, przedstawiająca prezydentowi kandydatów na stanowisko prezesa, a w ZO TK z 20 grudnia 2016 r. nie uczestniczyli wszyscy sędziowie TK, którzy złożyli ślubowanie (nie było sędziego Stanisława Rymara) - brały zaś w nim udział osoby, "które zostały wybrane przez Sejm VIII kadencji na obsadzone stanowiska sędziowskie".

5 września prezes Przyłębska napisała do SN, że sądy powszechne i SN nie mają kompetencji do rozstrzygania wyboru i powołania prezesa TK. "Konieczne i w pełni zasadne jest zatem postanowienie SN o odmowie odpowiedzi na pytanie prawne" - dodała Przyłębska. SN potwierdził, że we wtorek rozpozna to pytanie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PARTIE, PIS, PRAWO, PREZES, TK

 • Gość
  11.09.2017 11:08
  jesli ktos mial watpliwosci jak beda wygladac sady niedlugo to juz ich nie ma.Sad bedzie sadzil tak jak egzekutywa i Kaczynski zadecyduje.Ja to pamietam z komuny
 • leh
  11.09.2017 11:51
  skąd sądem, a sprawiedliwość musi być po jedynie słusznej stronie.
 • MarianNowak
  11.09.2017 13:13
  Uzasadnienie wyroku, jest prawniczym kuriozum. Opiera się m.in. na zasadzie, że nikt nie może oceniać prawidłowości wyboru sędziów TK – na to monopol ma Sejm. To jakim prawem Andrzej Duda ocenił, że trzech sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji nie zasługuje na zaprzysiężenie? To postępowanie powinno zostać umorzone. Wniosek posłów PiS nie spełniał wymogów formalnych, umożliwiających jego merytoryczne rozpoznanie. W uzasadnieniu wniosku zabrakło wskazania argumentów lub dowodów na poparcie zarzutu niekonstytucyjności. Wywody wnioskodawców miały charakter generalny i nawet w najmniejszym stopniu nie odnosiły się do zastosowania zakwestionowanych przepisów. • Gość
  11.09.2017 17:03
  Wyrok napisał zapewne TE WOLFGANG.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  23°C Piątek
  dzień
  25°C Piątek
  wieczór
  22°C Sobota
  noc
  18°C Sobota
  rano
  wiecej »