W Bibliotece UPJPII został otwarta wystawa opowiadająca o przyjaźni polsko-chorwackiej i śladach, jakie w Chorwacji zostawił Jan Paweł II.
Wystawa towarzyszy międzynarodowej konferencji "Wpływ papieża Polaka św. Jana Pawła II na chorwacką społeczność", zorganizowanej z okazji przypadającej w 2018 roku 20. rocznicy drugiej wizyty Jana Pawła II w tym kraju. Pierwsza część sympozjum, pod hasłem: "Papież Jan Paweł II w życiu mieszkańców Chorwacji", odbywa się dziś (9 października) w gmachu biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Druga część ("Udział papieża Jana Pawła II w odzyskaniu niepodległości państwa chorwackiego") odbędzie się 5 maja w Splicie.
- Chorwaci długo musieli czekać na to, by ich ojczyzna była suwerenna i demokratyczna, i aby mogli w niej przeżyć wizytę Jana Pawła II. I choć Chorwację odwiedziło trzech papieży, w pamięci jej mieszkańców najmocniej utkwiły pielgrzymki papieża Polaka, który w naszym kraju gościł aż trzy razy. Co więcej, Jan Paweł II nazywał nas braterskim narodem i to właśnie Chorwację wybrał na miejsce swojej 100., jubileuszowej podróży - opowiadała Andrea Bekić, ambasador Republiki Chorwacji w Polsce, otwierając ekspozycję.
Jan Paweł II po raz pierwszy przyjechał do Chorwacji w 1994 r., gdy jeszcze trwał konflikt zbrojny na Bałkanach. Papież prosił wtedy o wzajemne wybaczenie, które doprowadzi do pokoju i do budowania zaufania między narodami.
- Drugi raz przyjechał do nas w 1998 r., kiedy odwiedził największe sanktuarium w Chorwacji i beatyfikował zagrzebskiego kardynała Alojzego Stepinaca. Ostatni raz gościł w naszym kraju w 2003 r. i w Chorwacji spędził aż 5 dni, odwiedzając mieszkańców różnych regionów. Podczas Mszy św. w Rijece powiedział też znamienne słowa: "Będziecie narodem nadziei, który wierzy w słowo otrzymane od Boga. (...) Zawsze spoglądajcie do przodu" - przypomniała A. Bekić.
Podczas konferencji o związkach Jana Pawła II z narodem chorwackim opowiedział też kard. Stanisław Dziwisz. - Jan Paweł miał dużo serca dla Chorwatów, a oni to odwzajemniali. I nadal odwzajemniają, pielęgnując serdeczną pamięć o papieżu Polaku, czego doświadczyłem niedawno, jako jego były sekretarz, gdy we wrześniu uczestniczyłem w odbywającym się w Chorwacji kongresie eucharystycznym - wspominał emerytowany metropolita krakowski, dodając, że Jan Paweł II wiele razy mówił Chorwatom o tym, że nie wolno nigdy ustępować, jeśli chodzi o bronienie prawdy, i przekonywał, że lepiej przyjąć cierpienie, niż sprzeniewierzyć się sumieniu.
- Choć sytuacja polityczna przez długi czas nie pozwalała mu odwiedzić Chorwacji, to podczas wojny papież nie milczał, ale w języku chorwackim pozdrawiał ten naród, a Chorwaci wiedzieli, że mają w nim orędownika w dążeniu do suwerenności - podkreślał kard. Dziwisz.
W konferencji wziął także udział abp Marek Jędraszewski, obecny metropolita krakowski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.