W Hiszpanii przypada dziś święto Matki Bożej Pilar, której sanktuarium znajduje się w Saragossie. W tym roku Hiszpanie przeżywają to święto w sposób szczególny, w kontekście kryzysu katalońskiego.
W Hiszpanii przypada dziś święto Matki Bożej Pilar, której sanktuarium znajduje się w Saragossie. Jest to również tzw. „Dzień Hiszpańskości” (Día de Hispanidad), który obchodzono w całym Królestwie Hiszpańskim, od Manili po Amerykę Łacińską. Właśnie 12 października 1492 r. Krzysztof Kolumb miał zobaczyć po raz pierwszy brzegi Nowego Świata. W tym roku Hiszpanie przeżywają to święto w sposób szczególny, w kontekście kryzysu katalońskiego.
Według tradycji św. Jakub głosił Ewangelię w regionie dzisiejszej Saragossy. Rozczarowany marnymi owocami postanowił wrócić do Jerozolimy. W nocy ujrzał aniołów niosących kolumnę, po hiszpańsku „pilar”, na której ukazała się Matka Boża. Maryja pocieszyła apostoła i zachęciła do dalszej ewangelizacji. Na miejscu objawienia Jakub postawił małą kaplicę. Dzisiaj jest to jedno z największych sanktuariów maryjnych na świecie. Kult Matki Bożej na Kolumnie, czyli Pilar, jest bardzo popularny we wszystkich krajach języka hiszpańskiego. Wiele kobiet nosi imię Pilar. Czciciele Matki Bożej przypominają o „cudzie”, jaki miał miejsce 3 sierpnia 1936 r., kiedy na bazylikę spadły trzy bomby zrzucone przez republikanów, „żadna jednak nie wybuchła, co potwierdza obietnicę Maryi, że pozostanie w tym miejscu aż do końca świata” – mówi Juan Manuel.
Dzisiejsze święto miało też charakter narodowy i obchodzone było w Królestwie Hiszpanii jako „Día de Hispanidad”, czyli „Dzień Hiszpańskości”. Jego celem było m. in. podkreślenie jedności imperium, w którym „słońce nigdy nie zachodziło”. Obecnie głównym punktem tego dnia jest defilada wojskowa w Madrycie z udziałem króla i władz państwowych. W tym roku odbyła się ona pod hasłem „Dumni z bycia Hiszpanami”. Konflikt z katalońskimi separatystami sprawił, że na ulice wyszły dzisiaj tłumy ludzi z flagami hiszpańskimi, ale także katalońskimi.
O jedność i zgodę modlono się szczególnie w sanktuarium Matki Bożej Pilar. „Ludzie nie chcą podziałów i konfliktów, ale spokojnego życia dla swoich rodzin” – podkreśla Juan Manuel.
Warto przypomnieć, że patronką Hiszpanii jest Matka Boża Niepokalanie Poczęta, czyli Inmaculada.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.