Ukrainia: Modlitwy o jedność

Na Ukrainie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zakończyła Msza św. w bazylice archikatedralnej we Lwowie. Uroczystościom przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

„W archidiecezji lwowskiej mamy wiele obrządków, wiele narodowości stwierdził abp Mokrzycki. – Kościół jest zróżnicowany. Staramy się wypełnić tę wielką prośbę Chrystusa Pana by nastała jedna owczarnia i jeden Pasterz. Organizujemy wspólne modlitwy, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, by wszyscy zanosili modlitwy do Boga w tej intencji. Nasi wierni i wierni innych obrządków starają się żyć w zgodzie, w braterskiej miłości. Także na poziomie hierarchicznym staramy się również polepszyć nasze relacje i zbliżyć się do siebie jeszcze bardziej”.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan został wprowadzony na Ukrainie na początku lat 90. XX w. z inicjatywy ówczesnego metropolity lwowskiego kard. Mariana Jaworskiego. Po raz pierwszy wspólna modlitwa duchowieństwa różnych Kościołów odbyła się wtedy w katedrze łacińskiej we Lwowie. Niestety taka tradycja w tym mieście zanikła, natomiast rozpowszechniła się w Kijowe, Mukaczewie, Kamienieniu Podolskim, Odessie, Charkowie oraz w małych miasteczkach i parafiach wiejskich.

20 stycznia br. w kościele księży misjonarzy w Charkowie w modlitwie o jedność chrześcijan udział wzięli duchowni Kościoła rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz kilku Kościołów protestanckich. W Mukaczewie na Zakarpaciu wspólnym modlitwom w różnych świątyniach katolickich i Kościoła reformowanego przewodniczyło trzech biskupów: Antał Majnek z Kościoła rzymskokatolickiego, administrator apostolski mukaczewskiej eparchii greckokatolickiej (sui iuris), Miłan Szaszik i 85-letni Ludwik Gułaczi z Kościoła reformowanego. Ten ostatni, więzień łagrów stalinowskich, wspominał o ekumenicznych modlitwach duchowieństwa i wiernych różnych narodowości, których reżim komunistyczny prześladował za wiarę w Chrystusa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
14°C Czwartek
noc
12°C Czwartek
rano
15°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
wiecej »