Prezydent Duda: Polska popiera starania Turcji o wstąpienie do UE

Polska popierała i popiera dzisiaj starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej; Turcja jest niezwykle istotnym partnerem UE w kwestiach bezpieczeństwa - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

"Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii Europejskiej; Turcja od wielu lat aspiruje. Odbyliśmy dzisiaj z panem prezydentem także na ten temat bardzo szczerą rozmowę" - powiedział Duda.

Dodał, że rozmawiał z Erdoganem również o sytuacji wewnętrznej Turcji "po tragicznych, dramatycznych wydarzeniach, po próbie zamachu stanu, do jakiej w Turcji doszło w zeszłym roku".

"Była to bardzo szczera rozmowa, długa rozmowa z panem prezydentem. Ja tylko cały czas podkreślam, mam nadzieję, że drogi Turcji i UE będą nadal podążały w tym samym kierunku i że efektem tego wspólnego podążania będzie w końcu członkostwo, pełne członkostwo Turcji w UE" - powiedział Duda.

Jak zaznaczył, Turcja o członkostwo w UE ubiega się od bardzo dawna, te starania zaczęły się formalnie w 1963 r. "Turcja jest niezwykle istotnym partnerem UE, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa europejskiego. Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważną role z uwagi na swoje miejsce geopolityczne, jak również ze względu na potencjał zarówno gospodarczy jak i militarny odgrywa dzisiaj Turcja" - podkreślił Andrzej Duda.

Dodał, podziękował także Erdoganowi za to, że Turcja realizuje swoje zobowiązania wobec UE jeżeli chodzi o wsparcie w walce z kryzysem migracyjnym.

«« | « | 1 | » | »»
 • Snajper
  17.10.2017 19:44
  No jak się już spotkał z tym Erdoganem to musial cos powiedziec. Ale watpie, zeby tak myślał, kto by chciał Turcję w UE? :-) Może jeszcze w Schengen?
 • Obywatel
  17.10.2017 22:56
  Panie Prezydencie.... przyznaje, ze jestem rozczarowany. Turcja nie jest Europa i nie ma tu czego szukać. Niech nigdy nnie usłyszę z Pana ust, że islam, czy Turcja należy do Europy. Nie Pan sie nie boi tego dyktatora. Spojrzy Pan kiedyś w oczy Janowi III Sobieskiemu?
 • rybomar
  18.10.2017 08:16
  To czysta kurtuazja. Jak się poczyta wymagania formalne, które są stawiane przed Turcją, aby weszła do UE to spełnienie ich nie jest możliwe przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Prezydent o tym wiem i powiedział to tylko aby było miło. Szkoda tylko, że polityka jest tak obłudna, że nie potrafimy powiedzieć wprost, że coś się nam nie podoba, tylko wszystkim słodzimy.
 • gosc
  23.10.2017 10:35
  Prezydenta Dudę zgubi jego PYCHA
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  28°C Niedziela
  wieczór
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »