Włochy: Rząd przyjął plan walki z mafią

Rząd premiera Silvio Berlusconiego zebrał się w czwartek na nadzwyczajnym posiedzeniu w Reggio Calabria na południu Włoch, na którym uchwalił plan walki z mafią. Gabinet podjął decyzję o powołaniu agencji do spraw zarządzania majątkiem, skonfiskowanym organizacjom przestępczym.

Obrady w Kalabrii mają wielkie znaczenie symboliczne i przedstawiane są przez rząd jako sygnał i zapewnienie o determinacji w walce z mafią we Włoszech.

To właśnie kalabryjska mafia - 'ndrangheta uważana jest za najpotężniejszą i najgroźniejszą spośród wszystkich, działających w tym kraju organizacji przestępczych. Jej gangi kontrolują całe miasteczka w Kalabrii, a w ostatnich latach przeniosły się także do innych regionów. W wielkich włoskich miastach, między innymi w Rzymie i na północy skonfiskowano ostatnio ogromny majątek, należący do kalabryjskiej mafii. Były wśród nich znane restauracje.

Zarządzanie szacowanymi na miliardy euro nieruchomościami i innymi dobrami, odebranymi mafii, ma usprawnić specjalna rządowa agencja.

Ponadto rząd podjął decyzję o wprowadzeniu w życie planów szczegółowych inspekcji w rolnictwie i budownictwie, gdzie zarówno w Kalabrii, jak i na Sycylii i w Kampanii mafia jest szczególnie aktywna. To tam kwitnie proceder pracy na czarno oraz bezwzględnego wykorzystywania imigrantów z Trzeciego Świata, a za tym wszystkim stoją także mafijne klany. Niedawno w kalabryjskim miasteczku Rosarno doszło do buntu Afrykanów przeciwko warunkom pracy i życia oraz złemu traktowaniu. Bunt przerodził się w gwałtowne zamieszki.

W Reggio Calabria, gdzie odbyło się wyjazdowe posiedzenie rządu Berlusconiego, wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Szef rządu miał wyraźnie wzmocnioną ochronę.

Miasto zamieniono niemal w twierdzę, co tłumaczy się niedawnymi incydentami, jakie miały tam miejsce. W ostatnich tygodniach znaleziono ładunki wybuchowe przed gmachem prokuratury, a także wypełniony nimi samochód w czasie wizyty prezydenta Giorgio Napolitano. Policja uznała te epizody za próby zastraszenia i pokazu siły ze strony mafii.

Mówiąc o pierwszym posiedzeniu Rady Ministrów w Reggio Calabria premier Berlusconi powiedział w wywiadzie dla lokalnej gazety: "rząd gestem tym powtarza, że państwo obecne jest także w Kalabrii i sprawi, że będzie skuteczniejsze w walce z zorganizowaną przestępczością".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
12°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
16°C Piątek
wieczór
13°C Sobota
noc
wiecej »