Nowy minister środowiska

Prezydent Lech Kaczyński wręczył w poniedziałek po południu Andrzejowi Kraszewskiemu nominację na ministra środowiska. Kraszewski zastąpił na stanowisku Macieja Nowickiego, który w grudniu 2009 r. złożył dymisję.

"Życzę powodzenia na tym stanowisku, szczególnie dzisiaj, gdy problemy ochrony środowiska są przedmiotem zainteresowania społecznego, a przede wszystkim politycznego w skali globalnej" - powiedział prezydent. Podziękował też Nowickiemu za sprawowanie funkcji ministra.

Podczas nominacji obecny był premier Donald Tusk, który również podziękował Nowickiemu za to, że zgodził się na objęcie stanowiska ministra i wykonał swoje zadania lepiej niż ktokolwiek mógł się spodziewać, czy to była sprawa Rospudy, czy to pakietu klimatyczno-energetycznego.

"Te dwa lata (tyle ministrem był Nowicki-PAP) odbyły się bez istotnych konfliktów o charakterze ekologicznym czy środowiskowym. To każe wystawić najwyższą ocenę pańskiej działalności" - dodał. Powiedział, że żałuje odejścia Nowickiego, ale ważna dla niego jest jego rekomendacja na stanowisko Kraszewskiego, dzięki której ma pewność, "że wszystko będzie dobrze".

W poniedziałek Kraszewski na konferencji powiedział, że jedną z najważniejszych spraw, którymi się zajmie, będą negocjacje w sprawie sprzedaży polskich uprawnień do emisji CO2. Wyjaśnił, że dzięki temu Polska może pozyskać środki na ochronę środowiska.

Zapowiedział również, że wraz z ministrem gospodarki będzie chciał przygotować projekt ustawy, na podstawie której będzie realizowany narodowy program redukcji emisji. Zaznaczył, że zamierza działać na rzecz ochrony klimatu, a będzie to m.in. robić poprzez uświadamianie społeczeństwa o konieczności oszczędzania energii.

Absolutnym priorytetem będzie też - powiedział Kraszewski - kwestia odpadów. Zaznaczył, że chce zbudować "ramy systemowe, które umożliwią samorządom nowoczesną i zgodną z normami unijnymi i racjami ochrony środowiska gospodarkę odpadami". Dodał, że nie będzie to łatwa sprawa, gdyż dwie poprzednie reformy dot. gospodarki odpadami były nieudane. Nowy minister zamierza ograniczyć szarą strefę zagospodarowania odpadów niekomunalnych. Chodzi o recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Kraszewski planuje też zająć się gospodarką wodną.

Andrzej Kazimierz Kraszewski jest profesorem Politechniki Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Środowiska. Od 1997 r. związany jest z ochroną środowiska; przewodniczy grupie roboczej ds. ocen oddziaływania na środowisko, jest członkiem regionalnej komisji ds. ocen oddziaływania na środowisko woj. mazowieckiego i społecznym doradcą pełnomocnika rządu ds. ocen oddziaływania na środowisko.

Jest autorem wielu publikacji naukowych oraz ekspertyz z zakresu ochrony środowiska. Zna biegle angielski i włoski. Jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci. Jego hobby to jazda konna oraz myślistwo.

Poprzedni minister Maciej Nowicki podał się do dymisji zaraz po otwarciu światowego szczytu klimatycznego ONZ w Kopenhadze, tj. 8 grudnia 2009 r. Zakończył pracę zawodową i zapowiedział, że przechodzi na emeryturę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
3°C Niedziela
noc
wiecej »