Posługa osób konsekrowanych oddechem Kościoła

Oddechem Kościoła i światłem dla świata nazwał życie i posługę osób konsekrowanych Prymas Polski abp Henryk Muszyński. Metropolita gnieźnieński odprawił dziś w katedrze Mszę św., podczas której osoby konsekrowane z archidiecezji odnowiły profesję zakonną.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że osoby konsekrowane poprzez praktykowanie rad ewangelicznych w sposób szczególny upodabniają się do Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego. „Czystość w rozumieniu ewangelicznym jest elementarną transparencją. Jest przyjęciem Bożego światła, którego nie zasłaniamy swoimi słabościami i które całe zakorzenia się w nas tak, byśmy na wzór Chrystusa stawali się światłością” – mówił abp Muszyński.

Stwierdził również, że osoby konsekrowane ślubując czystość naśladują Chrystusa w sensie dosłownym. Rezygnują z małżeństwa i rodziny po to, aby stać się ojcem, matką, siostrą, bratem dla ludzi, którzy zostali pozbawieni miłości, bliskości, zaufania i pomocy. „To wszystko dzieje się dobrowolnie, w imię miłości, jako odpowiedź na to wszystko, co uczynił i czyni dla nas Jezus Chrystus” – tłumaczył Prymas Polski.

Dodał również, że sens ślubu ubóstwa i posłuszeństwa, jaki składają osoby konsekrowane, można zrozumieć tylko poprzez przykład Jezusa Chrystusa. On – jak pisał św. Paweł – będąc bogaty stał się ubogi po to, aby nas swoim ubóstwem ubogacić. On również, od pierwszego wezwania, aż po śmierć na krzyżu, wiernie wypełniał wolę Ojca.

„Człowiek jest ikoną Boga poprzez miłość i wolną wolę. Osoby konsekrowane rezygnują w pewnym sensie z wolnej woli, po to by na wzór Chrystusa wiernie wypełniać wolę Ojca Niebieskiego” – podkreślił abp Muszyński. Stwierdził również, że posługa osób konsekrowanych jest nie tylko służbą Bogu, ale i służbą człowiekowi. Jest niesieniem mu radości, której niejednokrotnie potrzebuje bardziej niż codziennego chleba.

W archidiecezji gnieźnieńskiej posługuje około stu zakonników i dwustu sióstr zakonnych z 19 zgromadzeń. Pracują w różnych miejscach: ośrodkach opiekuńczych, szkołach, domach pomocy społecznej, kancelariach parafialnych. Można je również spotkać w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym oraz w gnieźnieńskiej katedrze.

Najliczniejszą grupę wśród żeńskich wspólnot zakonnych stanowią elżbietanki i siostry służebniczki Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W archidiecezji gnieźnieńskiej obecne są również: szarytki, pallotynki, dominikanki, sercanki, urszulanki, salezjanki, benedyktynki, siostry Opatrzności Bożej, siostry Sacre Coeur, służebniczki śląskie oraz siostry Wspólnej Pracy Niepokalanej Maryi. W Gnieźnie swój klasztor mają także karmelitanki bose.

Męskich wspólnot zakonnych jest znacznie mniej. W Gnieźnie posługują Bracia Serca Jezusowego i franciszkanie konwentualni, w Kawnicach i w Lądzie n. Wartą - salezjanie, w Markowicach - oblaci, w Biechowie paulini, w Pakości bernardyni, w Inowrocławoi Bracia Pocieszyciele z Getsemani.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  10°C Sobota
  wieczór
  7°C Niedziela
  noc
  4°C Niedziela
  rano
  9°C Niedziela
  dzień
  wiecej »