Film "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Nominacje do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono we wtorek w Los Angeles.
W kategorii najlepszy film pełnometrażowy do statuetki nominowano m.in. zrealizowany przy użyciu najnowocześniejszych technologii widowiskowy, baśniowy "Avatar" Jamesa Camerona oraz wyprodukowany przez Petera Jacksona, a wyreżyserowany przez Neilla Blomkampa "Dystrykt 9" - o przedstawicielach obcej cywilizacji przybywających na Ziemię.
Wśród aktorów, którzy uzyskali tegoroczne nominacje do Oscarów, są: George Clooney, Colin Firth, Matt Damon, Sandra Bullock, Meryl Streep i Penelope Cruz. Nominowani reżyserzy to z kolei m.in. James Cameron - za "Avatara" i Quentin Tarantino - za "Bękarty wojny".
Czarno-biały dokument Bartka Konopki "Królik po berlińsku", trwający 51 minut, jest projektem międzynarodowym. Ze strony polskiej jego produkcję finansowały Telewizja Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej, a producenci zagraniczni to m.in. niemieckie telewizje MDR, RBB i ARTE.
Konopka stworzył metaforyczną, poruszającą, a zarazem pełną humoru opowieść o tysiącach dzikich królików, które przez 28 lat zamieszkiwały obszar zieleni stworzony między dwoma pasami muru berlińskiego. Poprzez historię o królikach postanowił opowiedzieć o losach ludzi - o "gatunku homo sovieticus, czyli ludziach ukształtowanych w komunistycznym systemie".
"To opowieść o królikach, które są tchórzliwe i nie wychodzą poza stado. Nagle króliki te znajdują się między dwoma murami. Są uwięzione, ale bezpieczne. To wystarcza im do życia, one nawet z tego się cieszą. Żyją jak w raju. Gdy nagle ktoś burzy mur, króliki nie wiedzą, co ze sobą zrobić" - opowiadał Konopka w październikowej rozmowie z PAP.
Anna Wydra, producentka "Królika..." - która w razie zdobycia Oscara odbierze podczas gali statuetkę razem z Konopką - zwróciła uwagę, że do tej pory tylko trzy filmy z Polski były nominowane do Oscara w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny: w 1942 r. "Biały Orzeł" Eugeniusza Cękalskiego, w 1994 r. "89 mm od Europy" Marcela Łozińskiego, w 2004 r. "Dzieci z Leningradzkiego" Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego.
Bartek Konopka (ur. 1972 w Myślenicach) jest absolwentem filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył też kurs dokumentalny i fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
Tegoroczne nominacje do Oscara w kategorii najlepszy film pełnometrażowy przyznano za filmy: "Avatar" Jamesa Camerona (USA/Wielka Brytania), "Dystrykt 9" Neilla Blomkampa (USA/Nowa Zelandia), "Bękarty wojny" Quentina Tarantino (USA/Niemcy), "The Blind Side" Johna Lee Hancocka (USA), "The Hurt Locker" Kathryn Bigelow (USA), "An Education" Lone Scherfig (Wielka Brytania/USA), "Up in the Air" Jasona Reitmana (USA), "Precious: Based on the Novel Push by Saphire" Lee Danielsa (USA), "Up" Petera Doctera (USA) i "A Serious Man" braci Joela i Ethana Coenów (USA/Wielka Brytania/Francja).
W kategorii najlepszy reżyser nominacje uzyskali: James Cameron - za film "Avatar", Quentin Tarantino - za "Bękarty wojny", Kathryn Bigelow - za film "The Hurt Locker", Lee Daniels - za film "Precious: Based on the Novel Push by Saphire" oraz Jason Reitman - za film "Up in the Air".
W kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy nominowani zostali: George Clooney (za rolę w filmie "Up in the Air", USA, reż. Jason Reitman), Colin Firth (za rolę w filmie "A Single Man", USA, reż. Tom Ford), Morgan Freeman (za rolę Nelsona Mandeli w filmie "Invictus", USA, reż. Clint Eastwood), Jeff Bridges (za rolę w filmie "Crazy Heart", USA, reż. Scott Cooper) i Jeremy Renner (za rolę w filmie "The Hurt Locker", USA, reż. Kathryn Bigelow).
W kategorii najlepsza pierwszoplanowa aktorka nominowane są: Sandra Bullock (za rolę w filmie "The Blind Side", USA, reż. John Lee Hancock), Meryl Streep (za rolę w filmie "Julie i Julia", USA, reż. Nora Ephron), Helen Mirren (za rolę w filmie "The Last Station" o pisarzu Lwie Tołstoju, Wielka Brytania/Niemcy/Rosja/USA, reż. Michael Hoffman), Carey Mulligan (za rolę w filmie "An Education", Wielka Brytania/USA, reż. Lone Scherfig) i Gabourey Sidibe (za rolę w filmie "Precious: Based on the Novel Push by Saphire", USA, reż. Lee Daniels).
Nominowani w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy to z kolei: Matt Damon (za rolę w filmie "Invictus", USA, reż. Clint Eastwood), Woody Harrelson (za rolę w filmie "The Messenger", USA, reż. Oren Moverman), Christopher Plummer (za rolę w filmie "The Last Station" o pisarzu Lwie Tołstoju, Wielka Brytania/Niemcy/Rosja/USA, reż. Michael Hoffman), Stanley Tucci (za rolę w filmie "The Lovely Bones", USA/Wielka Brytania/Nowa Zelandia, reż. Peter Jackson) i Christoph Waltz (za rolę czarnego charakteru, pułkownika SS Hansa Landy w filmie "Bękarty wojny", USA/Niemcy, reż. Quentin Tarantino).
Aktorki drugoplanowe, które zdobyły nominacje to natomiast: Penelope Cruz (za rolę w filmie "Nine", USA/Włochy, reż. Rob Marshall), Vera Farmiga (za rolę w filmie "Up in the Air", USA, reż. Jason Reitman), Maggie Gyllenhaal (za rolę w filmie "Crazy Heart", USA, reż. Scott Cooper), Anna Kendrick (za rolę w filmie "Up in the Air", USA, reż. Jason Reitman) i Mo'nique (za rolę w filmie "Precious: Based on the Novel Push by Saphire", USA, reż. Lee Daniels).
W kategorii najlepsze zdjęcia akademicy nominowali m.in.: operatorów filmów "Avatar" (Mauro Fiore) i "Harry Potter i Książę Półkrwi" (Bruno Delbonnel). W kategorii najlepszy scenariusz oryginalny - m.in. scenarzystów filmów "Bękarty wojny" (Quentin Tarantino) i "The Hurt Locker" (Mark Boal). Za muzykę nominacje otrzymali m.in. kompozytor muzyki do "Avatara" James Horner i kompozytor muzyki do "Sherlocka Holmesa" Hans Zimmer.
Nominacje do Oscarów ogłoszono także w innych kategoriach, m.in. najlepszy pełnometrażowy film animowany, kostiumy, dźwięk.
Tegoroczna, 82. w historii gala Oscarów odbędzie się 7 marca w Teatrze Kodaka w Los Angeles.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.