Jezus, jedyny kapłan, wzorem dla osób konsekrowanych

Życie konsekrowane to realizacja kapłaństwa Jezusa Chrystusa, które nam się objawia na wiele sposobów” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń 2 lutego 2009 r. w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla w czasie Mszy św. odprawionej z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.

Zwracając się do zgromadzonych w archikatedrze członków zgromadzeń pracujących w archidiecezji metropolita katowicki stwierdził, że święto Ofiarowania Pańskiego to bardzo dobra okazja, aby przyjrzeć się wielkiemu darowi, jakim jest dla Kościoła charyzmat życia zakonnego. Zwrócił uwagę, że tegoroczne święto obchodzimy w czasie Roku Kapłańskiego. Podkreślił, że Jezus Chrystus jest najwyższym kapłanem, a oddanie w Eucharystii Ciała i Krwi Jezusa nie jest pustym gestem. Jezus naprawdę oddał swoje życie w ofierze. Dlatego nowe życie na wzór Chrystusa jest życiem dla innych. Cała Jego egzystencja jest radykalnym poświęceniem się dla Boga i dla nas. „Kapłaństwo Jezusa jest przyjaźnią gotową na wszystko” - zaakcentował kaznodzieja. Chrystus swoją śmiercią na krzyżu udoskonalił wszelkie ludzkie kapłaństwo. „W swej kapłańskiej egzystencji jest wzorem dla wszystkich, wzorem dla osób konsekrowanych” - powiedział abp Zimoń. Przypomniał, że osoby żyjące w stanie konsekrowanym, także wtedy, gdy nie są księżmi, uczestniczą przez chrzest w powszechnym kapłaństwie. Zwrócił uwagę, że we Mszy św. łączą się kapłaństwo służebne i kapłaństwo powszechne, co wyraża m. in. wezwanie „Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę przyjął Bóg Ojciec Wszechmogący”.

Abp Zimoń przypomniał również, że naśladowanie kapłańskiej ofiary Jezusa to zgoda na to, aby Bóg ingerował w życie człowieka.

Przypominając, że święto Ofiarowania Pańskiego ma dwa aspekty, chrystologiczny i maryjny, metropolita katowicki życzył wszystkim zgromadzonym, aby z radością i nadzieją szli drogą wiary i zaufania. Dziękował również zakonom i zgromadzeniom za ich posługiwanie chorym, biednym, potrzebującym, za prace w domach rekolekcyjnych na terenie archidiecezji i w katechezie.

W archidiecezji katowickiej aktualnie prowadzi działalność około dziesięciu zgromadzeń męskich i dwudziestu żeńskich.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  9°C Niedziela
  dzień
  11°C Niedziela
  wieczór
  8°C Poniedziałek
  noc
  4°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »