Osoby należące do Kościoła katolickiego stanowią tylko 40% społeczeństwa, podczas gdy w innych krajach Ameryki Łacińskiej odstetek ten sięga 80-90%.
„Jako pasterze czujemy, że Urugwaj bardzo potrzebuje Chrystusa… Największym skarbem, jaki mamy jest poznanie Go i tym właśnie chcemy się dzielić z wszystkimi naszymi rodakami” – powiedział bp Milton Luis Tróccoli Cebedio, który wraz z innymi biskupami Urugwaju przybył do Watykanu z wizytą «ad limina Apostolorum». Wczoraj spotkali się z Papieżem i rozmawiali z nim o Kościele w ich kraju. Mówi bp Cebedio:
„Papież mówił dużo o ewangelizacji, ponieważ Urugwaj jest krajem, w którym laicyzm, sekularyzacja, brak wiary są bardzo mocne. Osoby należące do Kościoła katolickiego stanowią tylko 40% społeczeństwa, podczas gdy w innych krajach Ameryki Łacińskiej odstetek ten sięga 80-90%. Ojciec Święty zachęcił więc nas do ewangelizacji, a zwłaszcza prosił nas, byśmy dbali o młodych, aby być blisko nich, bardzo blisko młodych ludzi, a także kapłanów, aby towarzyszyć kapłanom, wspierać ich w misji, dużo ich słuchać, być blisko nich. Mówił też o czymś, co mu bardzo leży na sercu – o pokoju w świecie. Chociaż w Urugwaju nie ma takich problemów, to jednak prosił, by wraz z nim modlić się o pokój i byśmy byli ludźmi pokoju” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Tróccoli Cebedio.
Podczas wizyty apostolskiej, która potrwa do 22 listopada, przewidziane są rozmowy w różnych dykasteriach począwszy od Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, by dokonać podsumowania pewnych procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, które są w toku. W niedzielę biskupi Urugwaju będą koncelebrować wraz z Papieżem Mszę z okazji I Światowego Dnia Ubogich.
Stowarzyszenia rodzinne we Francji nie zgadzają się na nowy program edukacji seksualnej.
Sieci trzech krajów pracują obecnie w tzw. trybie izolowanej wyspy.
Uruchomiono tam specjalny numer. Asystenci odpowiadają w ciągu 48 godzin.
Potępił prawo pozwalające na konfiskatę ziemi białych farmerów w RPA.
Zrewanżował się w ten sposób za podobną decyzję Bidena wobec niego w 2021 roku.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.