Reklama

USA: Kampania ws. otyłości dzieci

Pierwsza Dama USA Michelle Obama oficjalnie rozpoczęła ogólnokrajową kampanię "Let's Move" (Ruszajmy się), której celem jest walka z otyłością amerykańskich dzieci.

Reklama

"Jedno na troje dzieci cierpi na nadwagę lub jest otyłe, a na leczenie chorób wywołanych otyłością wydajemy 150 mld dolarów rocznie" - powiedziała we wtorek Michelle Obama w wywiadzie w programie "Good Morning America" telewizji ABC.

Program "Let's Move" ma promować zdrowy tryb życia wśród dzieci i ich rodziców, oparty na większej aktywności fizycznej i odpowiednim sposobie odżywiania, zalecanym przez dietetyków.

Jedną z propozycji jest wyeliminowanie ze sprzedaży w amerykańskich sklepikach szkolnych wysokokalorycznych produktów, takich jak słodzone napoje gazowane, słodycze czy chipsy, i zastąpienie ich zdrowymi odpowiednikami. Pierwsza Dama USA wyraziła opinię, że sama inicjatywa rządu federalnego w walce z otyłością nie wystarczy. "Potrzebne jest tu zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron" - dodała.

Prezydent Barack Obama podpisał we wtorek memorandum w sprawie utworzenia pierwszej rządowej instytucji do walki z otyłością dzieci w USA. W jej skład wejdą przedstawiciele kilku ministerstw: rolnictwa, zdrowia i opieki społecznej oraz edukacji.

"To olbrzymia obietnica poprawy zdrowia naszych dzieci" - powiedział we wtorek prezydent, który wsparł kampanię walki z otyłością zainicjowaną przez żonę.

Obama planuje także przywrócenie ustawy o zdrowym dożywianiu dzieci w szkołach (Child Nutrition Act), w ramach której na ten cel przeznaczano by przez 10 lat miliard dolarów rocznie. Ustawa, dzięki której 31 mln dzieci skorzystało w szkołach z dofinansowanych przez państwo posiłków, wygasa z końcem września bieżącego roku.

Ważnym elementem walki z otyłością amerykańskich dzieci jest także stworzenie im odpowiednich warunków do większej aktywności fizycznej.

"Moje dzieci muszą się ruszać. Nie mogą siedzieć przed telewizorem - powiedziała we wtorek Pierwsza Dama Ameryki, matka 11-letniej Malii i 8-letniej Sashy. - Musimy zachęcać je do uprawienia sportów".

Ogólnokrajową kampanię "Let's Move" poparło 40 największych producentów żywności, którzy już wprowadzili na amerykański rynek około 10 tys. produktów niskosłodzonych i o obniżonej zawartości tłuszczu.

Z ostatnich danych Ośrodka Zwalczania Chorób Zakaźnych (CDC) w Atlancie wynika, że 32 procent amerykańskich dzieci w wieku od 2 do 19 lat ma nadwagę lub cierpi na otyłość; wskaźniki te są jeszcze wyższe wśród czarnoskórych i dzieci pochodzenia latynoskiego.

Według najnowszych badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego otyłość jest najpowszechniej występującym problemem zdrowotnym wieku dziecięcego, wraz z nią rośnie ryzyko wystąpienia wśród dzieci cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego czy problemów ze snem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama