USA: Rośnie groźba zawieszenia działalności rządu federalnego

Groźba zawieszenia działalności rządu federalnego, tzw. shutdownu, zwiększyła się w tym tygodniu po tym jak Demokraci zbojkotowali spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem i usztywnili swoje stanowisko, co praktycznie uniemożliwia osiągniecie kompromisu.

Kongres, aby uniknąć zawieszenia działalności rządu, musi do 8 grudnia przyjąć niezbędne ustawy budżetowe bądź przynajmniej przedłużyć prowizorium budżetowe, dzięki któremu rząd federalny funkcjonuje od początku roku budżetowego, który rozpoczął się w USA 1 października.

Będzie to bardzo trudne, ponieważ uwaga prezydenta Trumpa i Republikanów jest całkowicie skoncentrowana na poczynaniach zmierzających do przyjęcia przez Senat ustawy o reformie systemu podatkowego.

Tymczasem Demokraci domagają się, aby ewentualne porozumienie zapewniające dalszą płynność finansową rządowi federalnemu obejmowało także uregulowanie sytuacji ok. 690 tys. nielegalnych imigrantów (w tym ponad 3 tys. polskich obywateli), którzy przeciętnie mieli 6,5 roku, kiedy przez "zieloną granicę" z reguły ze swoimi rodzicami, nielegalnie przedostali się na terytorium USA.

Osobom tym, nazywanymi "dreamersami" czyli "marzycielami" od akronimu nazwy Ustawy O Rozwoju, Pomocy i Edukacji Młodocianych Przybyszy (Development, Relief, and Education for Alien Minors Act - DREAM) grozi deportacja, jeśli Kongres do końca marca przyszłego roku nie znajdzie jakiegoś rozwiązania ich sytuacji.

Prezydent Trump rozwiał nadzieje na osiągniecie kompromisu z Demokratami w kwestii "marzycieli", kiedy przed planowanym spotkaniem z przywódcą mniejszości demokratycznej Senatu senatorem Charlesem Schumerem i przywódczynią mniejszości demokratycznej Izby Reprezentantów, napisał na Twitterze, że "Demokraci chcą, aby fala nielegalnej niekontrolowanej imigracji zalała kraj" i "są zainteresowani podnoszeniem podatków".

W reakcji na "tweety" prezydenta, senator Schumer odparł, że "nie zamierza tracić czasu na współpracę z kimś, kto nie jest zainteresowany osiągnięciem kompromisu."

Demokraci doskonale zdają sobie sprawę, że większość Amerykanów - 60 procent w sondażu przeprowadzonym na zlecenie Associated Press przez instytut badawczy NORC (National Opinion Research Center) w październiku - jest zdecydowanie przeciwna masowej deportacji "marzycieli". Demokraci po cichu żywią nadzieję, że to Republikanie będą obarczani winą za ewentualne zawieszenie działalności rządu federalnego, co zemści się na nich w przyszłorocznych wyborach do Kongresu.

Jeśli do 8 grudnia ustawodawcy nie znajdą wyjścia z tego impasu, a imigracja nie jest jedynym punktem spornym, rząd federalny, z wyjątkiem kluczowych resortów - takich jak obrona i bezpieczeństwo - wstrzyma działalność, a pracownicy rządowi pozostaną w domach bez wypłaty.

Najdłuższy "shutdown" w działalności rządu federalnego miał miejsce w roku 1996 i trwał 21 dni. Ostatni raz rząd federalny zawiesił tabliczkę "nieczynny do odwołania" 1 października 2013 roku, w pierwszy dzień roku budżetowego 2014. "Zastój" w działalności rządu trwał wtedy 16 dni i zdaniem ekspertów agencji ratingowej Standard and Poor's spowodował straty dla amerykańskiej gospodarki w wysokości ponad 24 mld dolarów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  3°C Środa
  noc
  0°C Środa
  rano
  6°C Środa
  dzień
  7°C Środa
  wieczór
  wiecej »