Biskup nominat Mirosław Gucwa znany jest jako niestrudzony człowiek dialogu z muzułmanami.
Ojciec Święty przyjął rezygnację z pasterskiego posługiwania w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej, którą złożył 78-letni włoski kapucyn, bp Armando Umberto Gianni. Nowym ordynariuszem tej diecezji Papież mianował jej dotychczasowego wikariusza generalnego, 54-letniego ks. Mirosława Gucwę.
Przyszły biskup misyjny urodził się w 1963 r. w Pisarzowej w diecezji tarnowskiej. Wstąpił do wyższego seminarium duchownego w Tarnowie i w 1988 r. przyjął święcenia kapłańskie, po czym przez 4 lata był wikariuszem w Grybowie. W roku 1992 ks. Gucwa wyjechał na misje do Republiki Środkowoafrykańskiej. Od tego czasu, czyli już ćwierć wieku, pracuje w diecezji Bouar, którą obecnie będzie kierował. Był tam kolejno proboszczem, rektorem niższego seminarium, kanclerzem kurii diecezjalnej, kapelanem więzienia i szpitala, przewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Pokoju, a przez ostatnich 11 lat wikariuszem generalnym.
Biskup nominat Mirosław Gucwa znany jest jako niestrudzony człowiek dialogu z muzułmanami. Utworzył Międzyreligijną Platformę Pokoju, której prace pozwoliły uniknąć wielu masakr w czasie wciąż trwającego w Środkowej Afryce konfliktu i położyć fundamenty pod pokojowe współistnienie. Pozostaje też mocno zaangażowany na rzecz rozwoju, m.in. jako promotor centrum alfabetyzacji dla kobiet, które mają w tym kraju utrudniony dostęp do nauki.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.