"Europa krzyżem bogata"

Fotografie prawie 200 krzyży, znajdujących się w różnych miejscach od Golgoty przez Strasburg po Wyspy Sołowieckie, znalazły się w albumie "Europa krzyżem bogata". Autorem zdjęć jest Adam Bujak, o atakach na krzyż i jego obronie pisze kard. Stanisław Nagy.

"Ten album to nasz znak sprzeciwu wobec decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu" - powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas piątkowej prezentacji książki w Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Na początku listopada Trybunał, w związku ze skargą złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii, orzekł, że wieszanie krzyży w klasach szkolnych to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Decyzja ta wywołała falę oburzenia większości polityków we Włoszech oraz głosy krytyki w Europie.

Kard. Dziwisz w rozmowie z dziennikarzami mówił, że nie można pozwolić, by "szargano naszymi świętościami". "To jest pozytywna obrona. My nie chcemy niszczyć kogoś, tylko przestrzec na przyszłość, że są rzeczy, których niszczyć nie można, dla dobra ludzkości, dla Europy" - powiedział dziennikarzom metropolita krakowski.

"Trybunał ze Strasburga nas obraził. Nie możemy przejść obojętnie nad tą decyzją, bo to jest głębokie zagrożenie. Nie możemy przejść obojętnie nie tylko my, chrześcijanie, ale wszyscy ludzie kultury, bo to jest zaatakowanie naszej kultury europejskiej, naszych korzeni, z których zrodziła się Europa" - przekonywał kard. Dziwisz podczas prezentacji albumu.

Kardynał Nagy w tekście zamieszczonym w albumie podkreślił, że - jak pokazuje historia - "każdy, kto - strojąc się w szaty obrońcy praw człowieka - walczył z krzyżem, ostatecznie okazywał się tyranem". "Gdy ktokolwiek próbuje usnąć Chrystusa z życia publicznego i chce budować Europę bez Chrystusa, temu trzeba powiedzieć - zgodnie z prawdą i dla dobra Europy - że byłoby to budowaniem na piasku. A nawet gorzej: że podcina korzenie, z których wyrasta zachodnia cywilizacja" - napisał kard. Nagy.

W piątek kard. Nagy tłumaczył, że album jest odpowiedzią na "haniebny atak na największe świętości Europy, które ją definiują". "To dzieło poczęło się z jednej myśli: nie wyciągać ręki przeciwko krzyżowi w Polsce. I niechby to zostało także wezwaniem dla całego społeczeństwa" - powiedział.

W albumie "Europa krzyżem bogata" są fotografie krzyży znajdujących się w kościołach, w przydrożnych kaplicach, stojących na cmentarzach, w lasach, krzyży używanych podczas procesji i nabożeństw. Adam Bujak przypomniał, że od lat fotografuje krzyże, a jego zdjęcia były ilustracjami do rozważań kard. Karola Wojtyły wydanych w albumie "Znak, któremu sprzeciwiać się będą".

"Najnowszy album powstał z potrzeby udowodnienia, czym jest znak krzyża dla Europy" - powiedział fotografik. Jak podkreślił, książka jest "jednym wielkim krzykiem, że nie należy ruszać krzyża", który jest obecny w naszej kulturze od tysięcy lat.

Album "Europa krzyżem bogata" od Golgoty do Strasburga wydał Biały Kruk.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »