Reklama

Szef MON o wyzwaniach wojskowych kapelanów

Kształtowanie postaw żołnierzy, wspieranie ich rodzin, a także dbanie o utrzymywanie więzi wojska i lokalnych społeczności - to w ocenie ministra obrony Bogdana Klicha wyzwania, jakim musi sprostać Ordynariat Polowy.

Reklama

Szef MON, który w poniedziałek był gościem Sesji Synodalnej Ordynariatu, ocenił, że wyzwania te wynikają nie tylko ze zmian zachodzących w armii, ale są też efektem zjawisk mających szerszy wymiar - np. laicyzacji zamożnych społeczeństw czy rozwoju konsumpcjonizmu.

"Przyszłości Sił Zbrojnych nie można sobie wyobrazić bez ordynariatu" - ocenił minister. Wskazał jednocześnie, że nie ominie go pewna reorganizacja. "Sam ordynariat musi dostosować się do nowej struktury wojska i rozmieszczenia 100-tysięcznej armii" - powiedział minister.

Jak dodał, fakt zniesienia służby zasadniczej i wprowadzenia dłuższych form powiązania ludzi z armią, nie pozostanie bez wpływu na posługę duszpasterską kapelanów. Klich ocenił np., że zwiększy się konieczność opieki nad rodzinami wojskowych, choćby z uwagi na coraz trudniejsze misje poza granicami kraju, w których uczestniczą żołnierze.

Minister nie krył, że liczy na ścisłą współpracę duchownych ordynariatu z lokalnymi społecznościami. Wyraził nadzieję, że wojskowe parafie będą centrami życia społecznego i kulturalnego w garnizonach, a kapelani wojskowi przyjaciółmi, a jednocześnie autorytetami.

Wśród wyzwań stojących przed kapelanami, szef MON wymienił również kształtowanie postaw, m.in. w wymiarze odpowiedzialności za naród i państwo. "Zawód żołnierza nie może być takim, jak każdy inny. To służba i niemała w tym rola ordynariatu i służb wychowawczych, by służbą pozostała, by kierowały nią nie tylko indywidualne ambicje czy kariera zawodowa" - powiedział szef MON.

W czasie uroczystości w Katedrze Polowej wręczono medale "Milito pro Christo" ("Walczę dla Chrystusa"), przyznawane "za dawanie świadectwa i zabieganie o to, aby Chrystusowy duch przemieniał duszę narodu oraz kształtował postawy społeczne ludzi polskiej ziemi". Wyróżnienie otrzymali w poniedziałek m.in. minister Klich, artysta plastyk prof. Lech Grześkiewicz, ks. prałat Edward Żmijewski oraz Orkiestra Koncertowa Victoria.

W przeszłości medalem uhonorowano m.in. żołnierzy poległych podczas misji w Iraku, ambasadora RP w tym kraju Edwarda Pietrzaka oraz funkcjonariuszy BOR, którzy ucierpieli w zamachu na dyplomatę. Wyróżnienie otrzymali też m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Żandarmeria Wojskowa i Batalion Reprezentacyjny.

Synod Ordynariatu Wojskowego w Polsce ogłoszono jesienią ub.r. Przyświeca mu - jak podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia - "wola dalszej ewangelizacji i pragnienie dostosowania struktury duszpasterskiej do wymagań nowej ewangelizacji i profesjonalizacji Wojska Polskiego".

W ramach duszpasterstwa wojskowego posługę pełni obecnie blisko 200 kapelanów. Są tam, gdzie służą polscy żołnierze - nie tylko w kraju w garnizonach, ale również w Afganistanie, Kosowie czy kwaterze NATO w Brukseli.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
0°C Środa
rano
2°C Środa
dzień
wiecej »

Reklama