Zbrodnia i co dalej?

Tam, gdzie krzywda jest zbyt wielka, by mogła ją wyrównać sprawiedliwość, może zadziałać tylko miłosierdzie. Tylko ono ma potencjał naprawczy.

Grudzień. W ubiegłym tygodniu miały miejsce dwie rocznice bolesnych wydarzeń naszej historii najnowszej: 13 i 16 grudnia to dni - niestety - pamiętne. A przecież takich wydarzeń w historii było znacznie więcej. Wielu z nich nie rozliczono. Sprawcy nie ponieśli kary. Nie osądzono ich i już nie da się tego zrobić: nie żyją. Poczucie sprawiedliwości wyrównawczej, tak istotne dla wielu osób, krzyczy wielkim głosem...

Naturalne poczucie sprawiedliwości jest rzeczą dobrą. Ale trzeba na nie bardzo uważać, bo wiąże się z poważnymi zagrożeniami. To zagrożenia przede wszystkim dla tych, którzy za swoim poczuciem sprawiedliwości podążają.

Najpoważniejszym zagrożeniem jest pomylenie sprawiedliwości z zemstą. Trzeba nieustannie pamiętać, że są krzywdy, których naprawić się nie da. Teoretycznie można wyrównać, metodą proponowaną przez Hammurabiego: oko za oko, ząb za ząb, życie za życie. Ale jak wyrównać podwójną śmierć, jeśli sprawca ma tylko jedno życie? Co jeśli już nie żyje? Sprowadzam do absurdu? Może. Chcę pokazać: sprawiedliwość wyrównawcza nie zawsze jest możliwa. Trzeba się z tym pogodzić.

Trzeba też pamiętać, że gniew nie jest dobrym sędzią. Czasem chętnie byśmy zawiesili zasady sprawiedliwości, bo okazują się bezduszne. Nie spełniają naszych oczekiwań: winny nie ponosi kary. Tam, gdzie ból i poczucie krzywdy pojawia się pokusa zawieszenia zasad. Sprawiedliwość musi być po naszej stronie! Problem w tym, że jeśli spróbujemy przeciągnąć sprawiedliwość na którąkolwiek stronę, to stanie się ona stronniczością. Sprawiedliwość będzie tylko udawała.

To jak pchnięcie kuli śnieżnej po stoku góry. Będzie toczyła się w dół i rosła. Za nią potoczy się druga, trzecia, w końcu niszcząca lawina. Świadectwo historii jest w tej kwestii nieubłagane. Jednak większość popychających - niestety - najpierw udaje że nie wie, że taki będzie efekt ich działań, a później udaje że go nie widzi. Tak długo, aż lawina porwie ich samych lub ich bliskich.

Chrześcijaństwo podpowiada drogą odwrotną: dobrem zwycięża się zło. Przebaczenie nie oznacza odstąpienia od sprawiedliwej kary. Nie oznacza uznania czegoś za niebyłe. Wręcz przeciwnie: przebaczenie jest uznaniem czyjejś winy. Jest wydaniem wyroku "winny". Wiedzą o tym doskonale ci, którzy usłyszeli rzucone z góry "przebaczam ci!" (pomijając, że to zwykle nadużycie, znaczy tyle co "jesteś winny").

Tam, gdzie krzywda jest zbyt wielka, by mogła ją wyrównać sprawiedliwość, może zadziałać tylko miłosierdzie. Nazywające zło po imieniu, ale odstępujące od wyrównania. Myślące o karze jako narzędziu przede wszystkim wychowawczym. Nietracące z oczu człowieka, który uczynił zło, choćby bardzo wielkie. Nie przestał przez to być człowiekiem. Nie przestał być naszym bratem. Miłosierdzie, które pamięta podstawowy akt miłosierdzia Boga wobec siebie, i które chce się nim dzielić.

Paradoksalnie, tylko miłosierdzie ma potencjał naprawczy. Tylko ono potrafi wyprowadzić ze zła dobro.

Pytanie, na czym nam zależy? Na tym, by wyrównać krzywdę, czy na tym, by naprawić zło?

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Ppp
  18.12.2017 16:21
  Fakt, że krzywdy naprawić się nie da nie znaczy, że zbrodnia ma pozostać bez kary. A co do karania wielokrotnego mordercy, to nie widzę problemu – wiele lat ciężkiego więzienia (dożywocie) może być o wiele cięższe od wyroku śmierci. Nie jest to sprzeczne z wezwaniem “dobrem zwyciężaj zło” - skoro bowiem ktoś popełnia taką zbrodnię, która udowanidnia, że nie on nadaje się do życia w społeczeństwie – jego izolacja będzie dobra.
  Pozdrawiam.
 • robak
  18.12.2017 17:29
  komu odpuścicie .... komu zatrzymacie itd ..... działanie naprawcze oddane w ręce ludzi .śmierć jako akt sprawiedliwości jest rownież w to wpisana . pozdrawiam
 • 1
  18.12.2017 19:56
  wczoraj na forum "Doker" napisal,ze to do niego mierzono i strzelano do jego kolegow w Gdansku gdy w tym dniu szedl do pracy a pozniej wstapil do Solidarnisci i swiadomie godzil sie na wybaczenie i pokojowe przejecie wladzy w 1989 uznajac zemste za droge do nikad.I nie zyczy wiec sobie taraz aby obecna wladza w jego imieniu sie mscila na ludziach,ktorym on dawno przebaczyl.Gdy do robotnikow strzelano to Kaczynscy pisali swoje prace magisterskie i doktoraty wielbiac Lenina,Bieruta i Gomulke.Niech wiec nie udaja dzis bohaterow jesli ich wtedy tam nie bylo i nie mszcza sie za innych. Spodobal mi sie ten komentarz.Jesli to prawda to gosc Doker jest GOSCIEM.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Poniedziałek
  noc
  12°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »