Prawie 1,2 mln skarbonek rozprowadziła w parafiach Caritas Polska w ramach kolejnej edycji "Jałmużny Wielkopostnej", z której dochód w tym roku przeznaczony zostanie na wsparcie osób starszych pozostających bez opieki, zakładanie klubów seniora i wolontariat osób na emeryturze. Akcja już po raz piąty ma wymiar ekumeniczny.
Wspólnie z Caritas uczestniczą w niej ELEOS Kościoła Prawosławnego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
W roku 2010 „Jałmużna Wielkopostna” organizowana jest pod hasłem „Bądźmy świadkami miłości”. Kościelne organizacje charytatywne promując akcję, chcą wspólnie zwrócić społeczną uwagę na los starszych osób, które u schyłku życia często są pozbawieni opieki i troski najbliższych, żyją w osamotnieniu i opuszczeniu.
Sekretarz generalny Caritas Polska ks. Zbigniew Sobolewski przypomina, że ludzie starsi są częścią każdego społeczeństwa, a jednocześnie w powszechnej mentalności, w tym w mediach, nie ma dla nich miejsca. - Mówi się raczej o życiu młodym, silnym i bogatym, a starość i jej problemy są wstydliwie chowane - stwierdził. Dlatego ekumeniczna akcja ma przypominać, że wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób starszych jest obowiązkiem każdego chrześcijanina.
W ramach tegorocznej akcji Caritas Polska rozprowadziła w diecezjach prawie 1,2 mln skarbonek wraz z materiałami katechetycznymi. Na początku Wielkiego Postu trafią one do dzieci i dorosłych, a dochód z zebranych środków przeznaczony zostanie na dofinansowanie placówek zajmujących się opieką nad osobami starszymi.
Diecezjalne Caritas prowadzą na terenie całego kraju 175 Stacji Opieki Caritas, z których korzysta ponad 452 tys. osób w różnym wieku. Pod egidą Caritas działa też 9 hospicjów stacjonarnych i 58 hospicjów domowych opiekujących się 2600 pacjentami. Ponadto 835 chorych korzysta z 15 zakładów opiekuńczo-leczniczych, istnieje także ponad 100 ośrodków rehabilitacyjnych, Rodzinne Domy Pomocy oraz Domy dla Osób z Chorobą Alzheimera i innymi chorobami demencyjnymi.
Ponadto Caritas Polska będzie także namawiała proboszczów do zakładania przyparafialnych klubów seniora, w których byłyby realizowane programy kulturalne dla emerytów. Wszystkie organizacje charytatywne będą też promować wolontariat osób starszych, dzięki któremu osoby na emeryturze, zamiast siedzieć w domach, aktywniej angażowałyby się w życie lokalnej społeczności.
Z kolei Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w 134 parafiach rozprowadziła ok. 15 tys. skarbonek, docelowo ma ich być 100 tys. Zebrane środki zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację dzieci oraz dorosłych. Pacjenci przebywają w 11 domach opieki, korzystają też z pomocy 23 stacji diakonijnych oferujących wsparcie w domu chorego. Luterańscy wolontariusze pomagają też w przygotowywaniu posiłków, robieniu zakupów, udzielają bezpłatnych porad prawnych. - Nie chodzi jednak jedynie o pomoc materialną, osoby starsze często proszą jedynie o przyjście i rozmowę - wyjaśnia Wanda Falk z Diakonii.
Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego rozprowadzi w 10 parafiach ok. 100 skarbonek. Wrzucone do nich pieniądze wesprą funkcjonowanie domu opieki "Betania" w podwarszawskim Józefowie.
Jak poinformował ks. Doroteusz Sawicki, prawosławna ELEOS przeznaczy dochód z 25 tys. skarbonek na domy opieki, świetlice środowiskowe i centra kultury w najbiedniejszych diecezjach prawosławnych. - Ofiara wobec bliźniego ma być małym odpowiednikiem ofiary Chrystusa wobec nas wszystkich. W Wielkim Poście drugi człowiek oczekuje naszego wsparcia, a nasza ofiara to przede wszystkim środki zaoszczędzone na prostych wyrzeczeniach, które przekazujemy innym - dodaje ks. Sawicki.
Kampania społeczna „Jałmużna Wielkopostna” rozpoczyna się w pierwszym dniem Wielkiego Postu i potrwa do 31 marca.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.