Caritas Internationalis o misji na Haiti

W watykańskiej siedzibie Caritas Internationalis odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasową misję humanitarną na Haiti. Ta katolicka organizacja w ciągu pierwszego miesiąca pomocy zaopatrzyła w żywność ponad 200 tys. Haitańczyków.

Rozprowadziła też namioty dla 35 tys. poszkodowanych rodzin. Ponadto Caritas zapewnia cały czas opiekę medyczną i wsparcie psychologiczne dla osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi. Dużą pomocą dla Haitańczyków są również ujęcia wody przygotowywane przez personel techniczny kościelnej organizacji.

„Rozległe zniszczenia infrastruktury stolicy Haiti i okolicznych poszkodowanych miejscowości wymagają międzynarodowej pomocy na masową skalę, zarówno finansowej jak i technicznej – powiedziała Lesley-Anne Knight, Sekretarz Generalny Caritas Internationalis. – Konieczna jest budowa od podstaw, z wizją nowego Haiti, a nie tylko rekonstrukcji tego, co kiedyś tam było. W centrum naszych starań jest też szacunek dla godności i potencjału Haitańczyków, by to oni kształtowali własną przyszłość”.

O nastroje panujące na Haiti Radio Watykańskie zapytało pracującego na tej karaibskiej wyspie jezuitę, Artura Suskiego SJ. „W środę zaczyna się na Haiti Wielki Post, a we wtorek zawsze był tu wielki festiwal i karnawał. W tym roku zdecydowano, że nie będzie tego festiwalu, bo zginęło wielu ludzi i panuje atmosfera żałoby. Dużym wyzwaniem dla Haitańczyków w czasie okresu wiekopostnego będzie odpowiedzialność. Muszą sami wziąć odpowiedzialność za swoją ojczyznę. Zacząć coś robić. Nie mogą ciągle myśleć, że inni zrobią wszystko za nich. Oczywiści początkowo jest czas, kiedy ta pomoc jest potrzebna, bo kraj jest w dezorganizacji, ale później jak zostawią Amerykanom prowadzenie kraju, to zawsze będą w takim stanie, jak są i nie będą w stanie podźwignąć się i stanąć na swoich własnych nogach. Problem jest w tym, że Haitańczycy nie mają teraz żadnego człowieka, który dałby im nadzieje i na prawdę wziął odpowiedzialność za kraj, by samemu dla Haiti coś zrobił, a nie ciągle polegał na Amerykanach czy innych krajach przychodzących z pomocą” – powiedział jezuicki wolontariusz z Haiti.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
wiecej »